Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -5-

“Dinde tahrifat” başlığı altında 5. Makalemizi yayımlıyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, örnek olarak verdiğimiz bu tahrifatlar (uydurmalar), sadece zayıf veya mevzu hadislerde geçen rivayetler değildir;...
Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -5-
Beşir İSLAMOĞLU
Beşir İSLAMOĞLU
Eklenme Tarihi : 20.07.2021
Okunma Sayısı : 202

“Dinde tahrifat” başlığı altında 5. Makalemizi yayımlıyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, örnek olarak verdiğimiz bu tahrifatlar (uydurmalar), sadece zayıf veya mevzu hadislerde geçen rivayetler değildir; Türkiye’de başta DİB olmak üzere kendilerine “Ehl-i Sünnet” (ES) adını veren halkın büyük çoğunluğu tarafından kabul görüp “akaid” haline getirilen resmi örneklerdir. Bu örnekler öyle kanıksanmış ki bunları kabul etmeyenler, din dışına itilmektedir.

Daha önceki dört makalemizde 20 madde vermiştik. Şimdi örneklere devam

21. Kur’an; Adem’in eşinin (Havva’nın), Adem’in yaratıldığı o “öz”den yaratıldığını söylerken, ES; (Buhari rivayetine dayanarak) Adem’in kaburga kemiğinden yaratıldığını hükme bağladı.

22. Kur’an, Adem’in (insanın), yeryüzünde yaratıldığını açıkça bildirirken, ES; onu, başka alemler icat ederek orda (kıyametten sonra müminler için yaratılacak olan cennette) var etti ve günah işlemesinden sonra da oradan çıkartıp dünyaya geldiğini bildirdi. Halbuki ahiretten (cennetten) dünyaya gelinmez; dünyadan ahirete gidilir.

23. Kur’an, cinlerin gaybi (görünmeyen, bilinmeyen) varlıklar olduğunu belirtmesine rağmen, ES; “cinlerin insanlar arasında dolaştıklarını, insanlara zarar verdiklerini, hatta onlarla evlenenler olduğunu” söyleyerek akide haline getirdi.

24. Kur’an, önceden isim vererek kimlerin cennete gireceğini söylemezken, ES; on kişinin ismini vererek cennetlik olduklarını ilan etti. Nedense, ilk Müslüman olan fedakar ve asil Hatice annemiz ve onun gibi cefakar müslümanlar bu listede yer almaz.

25. Kur’an, ibadet esnasında temiz ve düzenli elbiseler giymeyi emrederken (Araf, 31), ES; Kabe’yi tavaf esnasında, ter ve kir içinde kalmış iki havluyu giysi olarak sunmuş ve yarı çıplak bir vaziyette tavaf etmeyi adet haline getirmiştir.

26. Kur’an, ölen kimsenin hiçbir şey duymadığını ve ancak ahirette dirileceğini bildirirken, ES; kimi hadisçilerin topladıkları rivayetleri, iki yüz sene önce vefat etmiş olan “Nebi ile görüşerek ve ona onaylatarak” aldıklarını söyleyerek yeni bir inanç geliştirdi.

27. Kur’an, hangi suçlara karşı kefaret hükmünün gerekli olduğunu açıkça beyan ederken, ES; oruç tutmayanlara da 60 gün kefaret cezasını getirerek mükellefin sorumlulukları arasına kattı.

28. Kur’an, “kadim (ezeli) olan sadece Allah’tır” demesine rağmen, ES; Yahudilerden esinlenerek, (Yahudilerin Tevrat’ı kadim kabul etmesi gibi) Kur’an’ı –Allah gibi- kadim (ezeli) kabul ederek yeni bir inanç ortaya çıkardı.

29. Allah, “Kur’an okumaya başladığınızda sadece “euzu billahi mineşşeytanirracim” diyerek Kur’an’ı okuyun” talimatını verirken, ES; abdest şartını getirdi ve abdestsiz Kur’an’a okunulamayacağını ve okunamayacağını akideleştirerek Kur’an okumayı zorlaştırdı.

30. Kur’an, kendisinin hangi amaçla okunması gerektiğini apaçık ortaya koyarken, ES; hatim, cüz veya Yasin siparişleriyle –ölü de olsa- başkalarına okunabileceğini ve hasıl olan sevabın (!) ölülere bağışlanabileceği inanç haline getirdi.

(Bu inanışa göre, “Yasin suresini ben okuyacağım, sevabını sen alacaksın; öyle mi!”)

NOT: Tahrifat konusunu gündeme taşırken, maksadım birileriyle hesaplaşmak değildir. Maksadım, sadece Allah’ın bizden ne istediğini bütün açıklığı ile ortaya koyarak Kur’an ile uyarmaktır. Konuya ilgi duyanlar, söylenenleri gözden geçirir ve ona göre tercihini yapar. Bilelim ki dinde zorlama olmadığı gibi, inançlara ve fikirlere kızıp hakaret etmek de yoktur.  

“Siz azgın bir topluluk oldunuz diye sizi Kur’an ile uyarmaktan vaz mı geçelim!” (Zuhruf, 5)

“Ne oluyor size! Nasıl böyle hükmediyorsunuz? Yoksa içinde beğendiğiniz her şeyin bulunduğu bir kitabınız varda ondan mı okuyorsunuz!” (Kalem, 36-38)

Kitabına uyduranlardan değil, Kitaba uyanlara selam olsun!

(Devam edeceğiz inşallah…)

BEŞİR İSLAMOĞLU

(Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.)

 

YAZARA AİT BÜTÜN YAZILAR
1 Hak Gaspı, İbadetlerin Kazancını Tüketir2 Ahlakın Şartı Kaçtır?3 Her İyi Müslüman, Aynı Zamanda İyi İnsandır4 Kurban İbadetini (Kurban Etmeden!) Doğru anlamak -2- 5 Hayvanlar İhtiyaç Üzerine Kesilir; Geleneğe Kurban Edilemez -1-6 Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -6-7 Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -5-8 Dinde Tahrifat Yapmak, Apaçık Bir Bühtandır -4-9 Dinde Tahrifat Yapmak, Apaçık Bir Günahtır -3-10 Dinleri İle İlgili Uydurdukları Kendilerini Aldatmıştı -2-11 Dinleri İle İlgili Uydurdukları Kendilerini Aldatmıştı -1-12 İnsan Hayatının Güvencesi Kısastır13 İnsanca Yaşamanın Ön Koşulu, Nesil Emniyetidir14 Er Kişi Niyetine15 Buhari’nin “Camiu’s-Sahih” Adlı Eserinin, Kur’an’la Eşitlenmesi Çabaları Üzerine16 Akılla Temellendirilmeyen İman, Koftur -2-17 Vahiy ve Akılla Temellendirilmeyen İman, Koftur -1-18 Güçlünün Yanında Yer Almak19 Mesafe, Maske ve Temizlik Sadece Coronavirüse Karşı Değil20 Müslümanlar Kimlik Krizi Mi Yaşıyor; Yoksa Sahte Kimlik Mi Taşıyor?21 İbn Rüşd Müktesebatının Temeli Akıldır22 İmam Gazali’yi Doğru Anlamak23 Bilim Geliştikçe Din Tasavvuru Da Değişir24 Dava Sahipleri Nerdesiniz? 25 Şahitlik, (Şehitlik), Hak ve Adaletin Gerçekleşmesi İçindir26 Görevimiz “İman Sorgulamak” Değil, Zulmü Sorgulamaktır27 Kaluu Bela Allah İle Ahitleşmektir. Bakın Nasıl!28 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (6)29 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (5)30 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (4)31 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (3)32 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (2)33 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (1)34 Dini 21. Asrın Aklıyla Anlamak / Yorumlamak
YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
 Abdülaziz KIRANŞAL

Abdülaziz KIRANŞAL

Dinden Soğutan Dindarlık

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

İnsanı Kendi Olmaktan Çıkartan Bir Çağın İçindeyiz

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!