Her İyi Müslüman, Aynı Zamanda İyi İnsandır

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada “bana Müslümanlığın değil, insanlığın lazım” veya önce insan ol, sonra Müslüman...
Her İyi Müslüman, Aynı Zamanda İyi İnsandır
Beşir İSLAMOĞLU
Beşir İSLAMOĞLU
Eklenme Tarihi : 21.08.2021
Okunma Sayısı : 88

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada “bana Müslümanlığın değil, insanlığın lazım” veya önce insan ol, sonra Müslüman” yahut “bir kişi, insan olmadan Müslüman olamaz” gibi tezler çokça kullanılmaya başlandı.

Geçen gün sosyal medyada dolaşırken bir arkadaşımızın şöyle bir yorumuyla karşılaştım: “Sakın bana “iyi Müslüman olmak, iyi insan olmayı gerektirir” demeyesiniz!”

Ben sormak istiyorum: Yoksa siz, insan olmanın kriterleriyle, Müslüman olmanın kriterlerini ayırıyor musunuz? Yoksa Yaratan Allah, “şu vasıflara sahip olursanız, insan olursunuz; şu vasıflara sahip olursanız, Müslüman olursunuz” mu dedi.

Hayır, yaratan ve bilgilendiren Allah’ın böyle beyanı asla yoktur. Peki, bu absürt fikir/tez nereden çıktı? Yoksa Müslüman olmanın gereklerini yerine getirmek ağır olduğu için mi böyle bir söylem geliştirildi? Yahut Müslüman olmayanlar, Müslümanlardan daha düzgün ve ilkeli yaşadıkları için mi?

Her ne sebeple olursa olsun, bilelim ki insan kavramı, Müslüman kavramının alternatifi değildir. Akıl ve irade sahibi olarak yaratılan varlığın adı “insan”dır ve insan, fıtrat olarak İslam vasıflarına göre halk edilmiştir. Dolayısıyla insanı “insan” yapan özellikler -adalet, merhamet, sevgi, hoşgörü, iyilikseverlik vd.- bütünüyle İslam’ın öngördüğü özelliklerdir. Yani, insanı insan yapan, toplumda bir mertebeye ulaştıran özellikler, İslam’ın kazandırdığı özelliklerdir.

Öyle ise, “bana kişinin insanlığı lazım; Müslümanlığı kendisine” şeklinde ifade edilen hüküm, doğru değildir; zira “insanlık” denilen olgu, zaten Müslümanlıktır. Onun için “bana insanlığı lazım” dediğiniz husus, asla İslam’dan ayrı bir şey değildir. Kişiyi “insan” yapan ne kadar özellik varsa, bilinmelidir ki o özellikler İslami özelliklerdir. Tersine, kişiyi insanlıktan uzaklaştıran ne kadar özellik varsa, yine bilinmelidir ki o özellikler, İslam’ın ret ettiği özelliklerdir.

Nebi as’ın ifadesiyle “her doğan insan, İslam fıtratı üzere doğar. Sonradan çeşitli faktörlerle fıtratındakini değiştirebilir.” Dolayısıyla belleği İslam vasıflarıyla kodlanmış bir insan, belli bir yaşa/olgunluğa ulaştığında ya yazılı vahyi dikkate alarak Müslümanlığını sürdürür, ya da vahyi dikkate almadan sadece fıtratına yerleştirilen İslami kriterlerlerin bir kısmıyla hayatını devam ettirir.

“İnsanlar tek bir ümmet (din) üzere yaratıldılar. Sonra ayrılığa düştüler. Eğer, Rabbinden bir söz geçmiş olmasaydı, ayrılığa düştükleri hususlarda aralarında derhal hüküm verilir ve işleri bitirilirdi.” (Yunus, 19)

“Şüphesiz biz insanı, karışım halindeki az bir sudan yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık. Şüphesiz biz insana yol gösterdik. Ya şükredici ya da nankör olur. Şüphesiz biz, inkarcılar için zincirler, demir halkalar ve alevli bir ateş hazırladık. İyiler ise, katkısı kâfur olan içecekler dolu bir kadehten içerler.” (İnsan, 2-5)

Evet, insan Allah’ın beyanını ve elçilerin örnekliğini dikkate almasa da yaratılıştan taşıdığı vasıfların bir kısmını bozmadan -kısmi İslami vasıflarla- hayatını rahatlıkla sürdürebilir. Özellikle sosyal alanda, İslam’ın temel ilke olarak belirlediği adalet, merhamet, liyakat, iyilik gibi hususlarda Müslümanca hareket edebilir; ancak bilindiği gibi, Allah’ın insanlardan istediği, “kısmi Müslümanlık” değil, tam bir Müslümanlıktır.

Tam bir Müslümanlığın olmazsa olmazı şartı (ilk basamağı), yaratan ve yaşatan Allah’a -şirk koşmadan- güvenmek ve O’nun beyanlarını dikkate alarak yaşamaktır. Bu basamak (rükün), binanın temelidir. Bu temel atılmadan başka basamaklara (rükünlere) geçilmesi halinde bina askıda ve işlevsiz kalır. Yani insan, İslam’dan çokça güzel vasıf taşısa da ilk basamak olan “tevhit” yoksa kendisini kurtaramaz.

“Ayetlerimizi ve ahirete karşılaşmayı yalanlayanların yaptıkları boşa gitmiştir.” (Araf 147)

Hülasa, “sakın bana, iyi Müslüman olmak, iyi insan olmayı gerektirir” demeyesiniz” diyen arkadaşa diyorum ki İslami kriterlere göre “iyi Müslüman olan” aynı zamanda iyi insandır; zira insani özellikler” dediğimiz özellikler, bütünüyle İslam’ın bildirdiği özelliklerdir. 

“Bana Müslümanlığı lazım değil, insanlığı lazım” demek de sorunlu bir hükümdür. Eğer Müslümanlıktan kasıt, toplumu fazla ilgilendirmeyen dikey dediğimiz kişinin kendisiyle Allah arsında kalan iman, namaz, dua gibi ibadetleri ise, evet, o ibadetler bize lazım değil; ancak bilinmelidir ki Müslümanlık sadece o ibadetlerden müteşekkil değildir. Müslümanlık, insanın 24 saat bütün hayatını düzenleyen kurallar bütünüdür.

Özetle, insanlık ve Müslümanlık konusunda benim anladığım şudur: Her Müslüman, nasıl ki “iyi Müslüman” değilse, her insan da “iyi insan” değildir. Kişi, ne kadar “iyi vasıf” taşıyorsa, o kadar iyi insandır ve o kadar da iyi Müslümandır. Dolayısıyla, Müslümanların yanlışları üzerinden yola çıkarak, insanlığı Müslümanlığa tercih etmek gaflettir.

Her iyi Müslüman, aynı zamanda iyi insandır; lakin -tevhit inancına sahip olmayan- her iyi insan iyi Müslüman değildir.  

“Kim iyi ve yararlı işleri en güzel şekilde yaparak kendini Allah’a teslim ederse, şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu sadece Allah’a varır.

Kim inkar ederse, onun inkarı seni üzmesin. Onların dönüşleri ancak bizedir. Biz de onlara yaptıklarını haber veririz. Allah, kalplerde olanı hakkıyla bilendir.” (Lokman 22)

Selam ve muhabbetlerimle…
BEŞİR İSLAMOĞLU

(Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.)

 

YAZARA AİT BÜTÜN YAZILAR
1 Hak Gaspı, İbadetlerin Kazancını Tüketir2 Ahlakın Şartı Kaçtır?3 Her İyi Müslüman, Aynı Zamanda İyi İnsandır4 Kurban İbadetini (Kurban Etmeden!) Doğru anlamak -2- 5 Hayvanlar İhtiyaç Üzerine Kesilir; Geleneğe Kurban Edilemez -1-6 Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -6-7 Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -5-8 Dinde Tahrifat Yapmak, Apaçık Bir Bühtandır -4-9 Dinde Tahrifat Yapmak, Apaçık Bir Günahtır -3-10 Dinleri İle İlgili Uydurdukları Kendilerini Aldatmıştı -2-11 Dinleri İle İlgili Uydurdukları Kendilerini Aldatmıştı -1-12 İnsan Hayatının Güvencesi Kısastır13 İnsanca Yaşamanın Ön Koşulu, Nesil Emniyetidir14 Er Kişi Niyetine15 Buhari’nin “Camiu’s-Sahih” Adlı Eserinin, Kur’an’la Eşitlenmesi Çabaları Üzerine16 Akılla Temellendirilmeyen İman, Koftur -2-17 Vahiy ve Akılla Temellendirilmeyen İman, Koftur -1-18 Güçlünün Yanında Yer Almak19 Mesafe, Maske ve Temizlik Sadece Coronavirüse Karşı Değil20 Müslümanlar Kimlik Krizi Mi Yaşıyor; Yoksa Sahte Kimlik Mi Taşıyor?21 İbn Rüşd Müktesebatının Temeli Akıldır22 İmam Gazali’yi Doğru Anlamak23 Bilim Geliştikçe Din Tasavvuru Da Değişir24 Dava Sahipleri Nerdesiniz? 25 Şahitlik, (Şehitlik), Hak ve Adaletin Gerçekleşmesi İçindir26 Görevimiz “İman Sorgulamak” Değil, Zulmü Sorgulamaktır27 Kaluu Bela Allah İle Ahitleşmektir. Bakın Nasıl!28 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (6)29 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (5)30 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (4)31 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (3)32 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (2)33 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (1)34 Dini 21. Asrın Aklıyla Anlamak / Yorumlamak
YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
 Abdülaziz KIRANŞAL

Abdülaziz KIRANŞAL

Dinden Soğutan Dindarlık

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

İnsanı Kendi Olmaktan Çıkartan Bir Çağın İçindeyiz

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!