Bülbülzade Vakfı Suriye Çalışmaları

Göç Çalışmalarında Bülbülzade Vakfı Örnekliği...
Bülbülzade Vakfı Suriye Çalışmaları
Melih AY
Melih AY
Eklenme Tarihi : 13.02.2022
Okunma Sayısı : 333

Bülbülzade Vakfı 2011 yılından bu yana Suriye ve Göç çalışmalarının içerisinde aktif rol alarak Suriye içerisinde Türkiye içerisinde ve Avrupa’da aşağıda belirtilen çalışmaları gerçekleştirmiştir. Çalışmalarına halen aktif olarak devam etmektedir.

Anadolu Kültür Merkezleri

 Türkiye tarafından oluşturulan güvenli bölgelerde yaşayan yaklaşık 4 milyon Suriyelinin yaşamış oldukları olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla güvenli bölgelerde içerisinde; eğitim, kültür, sanat ve fikir çalışmalarının yürütülebileceği, yaşanılan travmanın etkisinin en aza indirebileceği ve sonraki süreçlerde benzer olumsuzlukların yaşanmaması amacıyla sivil bir başlangıç noktası oluşturulması önem arz etmektedir. Bu kapsamda Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı bölgelerinde hayatın normalleşmesine katkıda bulunmak, bölgede yürütülen eğitim, kültür faaliyetlerine destek olmak, ülkemizin bölgede üstlendiği tarihi misyonun, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının bölge halkına doğru bir biçimde aktarılmasına zemin oluşturmak amacı ile kültür merkezleri açtık. Suriyelilerin sosyal uyumuna yönelik ve güvenli bölgelere yeniden göç ettiklerinde orada ki Sosyal hayatlarını en iyi şekilde idame ettirmeleri açısından kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle çeşitli çalışmalar yürütülmesi gerekliliği hareketiyle Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (Ytb) Bülbülzade Vakfı iş birliğiyle ‘’Anadolu Kültür Merkezleri’’ adıyla açıldı. Azez, Cerablus El bab ve Afrin’de hizmete açılan Anadolu Kültür Merkezlerinde eğitim, kültür, sanat ve fikir çalışmaları, dil kursları, hat ve müzik kursları, meslek edindirme kursları düzenleniyor.  Ayrıca; medya kursları, yazarlık ve okuma atölyeleri, aile eğitimleri, psikoloji seminerleri, gazete ve radyo çalışmalarıyla toplum yararına her yaşa hitap eden kapsayıcı eğitimler düzenleniyor. Bu kurslar ve ofisler ile kültür merkezlerinin bölgede hayatın normalleşmesine ve eğitim seviyesinin artmasına ve istihdama önemli katkılar sunacağını öngörmekteyiz.

İyilik Kütüphaneleri

İyilik Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ve AFAD işbirliğiyle Güvenli bölgeler içersin de yer alan 805 okula kütüphane kurulması amacıyla Suriye’nin Azez, Afrin, Cerablus, ve El Bab, kırsallarındaki “İyilik Okullarına Kütüphane Kampanyası” başlatıldı. Bu kapsamda eğitime devam eden tüm okullarda en az 100 kitaptan oluşan kitaplarıyla birlikte iyilik kütüphaneleri kurulmuştur. Bölgede okutulacak kitapların Anadolu irfanını ve ortak tarih ve kültürü yansıtacak kitaplar olması hayati önem arz etmektedir. Toplumun zihin dünyasını etkileyecek bu çalışmanın bölgenin geleceği ile ilgili stratejik hamle olacağını düşünmekteyiz.

Medya Çalışmaları

Yaklaşık 5 yıldır Suriye içinde kalanlar ile göçe maruz kalan Suriyeliler arasında iletişim ve haber alma kaynağı olan Fecr Radyo karasal yayını ile Suriye kara parçasının % 60’ında ve Türkiye’de, internet yayını ile dünyanın her tarafında Suriyelilerin sesi olmaya devam etmektedir. Doğru haber ve kamuoyu oluşturma amaçlı Türkiye’nin Suriye misyonu doğrultusunda hayata geçirdiğimiz İŞRAK gazetesi de Türkiye’de ki tüm ilgili kişi ve kurumlara ve dünyanın 65 ülkesine ulaştırılmaktadır.

Sivil İletişim ve Koordinasyon PlatFormu Projesi

İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen proje; Ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan akademisyen, yazar, düşünür, kanaat önderi, siyasetçi, hukukçu vd. mesleklerden Suriyelilerin bir araya gelip yaşadıkları sorunlara çözümler üretecekleri, Suriye’nin geleceğini konuşup katkı verecekleri bir sivil iletişim platFormudur. Bu platForm ile tüm bu meslekten şahsiyetler işe katılarak toplumdaki ötekileştirilme sorunları, Suriyelilerin yaşadığı eğitim, sağlık, kültür ve ekonomik problemler çözüme kavuşturulmaya çalışılacaktır.

Çeviri Kitaplar

Güvenli bölgeler de yapılan eğitim ve kültür hayatını geliştirecek sosyal projelerden birisi Arapçaya çevrilen kitaplardır. İçerisinde Tolstoy’un, Hayreddin Karaman’ın, Cevdet Said’in, Rasim Özdenören’in, Turgay Aldemir gibi yazarların kitaplarının çevirilerinin bulunduğu bir seri kitap Arapçaya çevrilmiştir. Bu kitaplar Anadolu Kültür Merkezleri vb. yerler de kitap tahlilleri yapılarak yeni yetişen nesillerin zihin dünyasının gelişmesine ve doğru şekilde eğitim görmesine yardımcı olmaktadır.

Yaygın Eğitim Programları

Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Gaziantep, Osmaniye, Hatay gibi Suriyelilerin yoğun yaşadığı bölgelerde 100’ü aşkın camide okullaştırılamayan 3.000’i aşkın çocuğa yaygın eğitim programları uygulanmaktadır. Ayrıca vakıf merkezimiz, semt derneklerimiz, belediyelerimizin tahsis ettiği sosyal tesislerimizde de eğitim programları uygulanmaktadır.

Mahalle Temsilcilikleri

Proje kapsamında yerel yönetimler ve Göç İdaresi işbirliği ile belirlenen mahallelerde yerleşik halktan ve göçmenlerden oluşan mahalle sakinleri temsilcilerimiz aracılığı ile programa şahsen davet edilecektir. Program sırasında davetliler arasında bulunan yerel yöneticiler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kanaat önderleri önceden planlanmış olarak halkın arasında oturmaları sağlanacaktır. Böylelikle hem mahalle sakinleri, hem de davetlilerin aynı masa etrafında buluşmaları sağlanmış olacaktır.

İnsani Yardımlar

Suriye içerisinde ve Türkiye’de yaşayan Suriyelilere yönelik gıda, giyim ve temel insani ihtiyaçlar ile ilgili yardım çalışmaları İyilik-der tarafından yürütülmeye devam etmektedir. Azez ve Cerablus’ta İyilik-der’in yardım koordinasyon merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler aracılığı ile Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekatı ve Barış Pınarı bölgelerine düzenli olarak insani yardımlar yapılmaktadır. Türkiye içerisinde Suriyelilerin yoğun yaşadığı tüm illerde dar gelirli ve yoksul Suriyeliler herhangi bir ayrıma tabi tutulmaksızın imkânlar ölçüsünde yapılan yardımlardan istifade etmektedirler.

Özellikle ramazan aylarında giyim ve gıda yardımları yapılmaktadır. Her yıl 10 bini aşkın kişiye gıda ve giyim yardımları yapılmaktadır.

Göçmen Hizmetleri Merkezi:

Gaziantep Valiliği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Bülbülzade Vakfı iş birliği ile sosyal uyum, fiziksel ve psikolojik rehabilitasyon hizmetleri, danışmanlık, eğitim, proje, kültürel etkinlik, savunuculuk, hukuki rehberlik, ve yönlendirme faaliyetleri gibi hizmetler sunularak Gaziantep ve ilçelerinde yer alan göçmen, mülteci ve sığınmacılar hedef kitle olarak seçilmektedir.

Ayrıca Göçmen, Sığınmacı ve mültecilerin toplumsal entegrasyonunu sağlayacak faaliyetler ile bilgilendirici faaliyetler yürütmek, kamu ve destek hizmetlerinden yararlanmasını sağlayacak gerekli koordinasyon ve dayanışmayı sağlamakta hedeflerimiz arasındadır. Bu anlamda tüm bölgeye hizmet vermek adına Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Bülbülzade Vakfı iş birliğiyle göçmen hizmetleri merkezi açılmıştır.

PROJELER

Uygulama Aşamasına Gelen/Uygulanmakta Olan Projelerimiz:

• Dil Köyü Projesi
• Suriye İletişim Merkezi Projesi
• Sesli Tarih Projesi
• Kırsal Kalkınma Projesi
• Göçün Hafızası Projesi
• İnsani Kalkınma Enstitüleri Projesi
• Suriye’nin Yüzü Projesi
• Günlük Arapça Gazete Projesi
• Sivil İletişim ve Koordinasyon PlatFormu Projesi
• Anadolu Kültür Merkezleri Projesi
• Üstün Yetenekliler Projesi

(Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.)

 

 

YAZARA AİT BÜTÜN YAZILAR
YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Yasince Yaşamlar

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!