Modern Zamanların Kadim Ağası: Vahap Küçük

Klişe bir söz vardır hani: Her ölüm erken ölümdür. Kuşkusuz böyledir; özellikle sevdiklerini kaybedip de böyle hissetmeyen var mıdır?...
Modern Zamanların Kadim Ağası: Vahap Küçük
Hanifi GÜL
Hanifi GÜL
Eklenme Tarihi : 19.06.2021
Okunma Sayısı : 717

Klişe bir söz vardır hani: Her ölüm erken ölümdür.

Kuşkusuz böyledir; özellikle sevdiklerini kaybedip de böyle hissetmeyen var mıdır?

Bir de sadece ailesini, sevenlerini ve yakın çevresini değil, bir şehri böyle düşündürten insanlar vardır.

Fakat, asıl olan, ne kadar değil, nasıl ve ne için yaşadığıdır insan için.

Doğum ve ölüm tarihleri arasındaki zamanı nasıl doldurduğumuzudur asıl mesele.

Resmi söylemiyle Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, Doğanşehir halkının ve tüm sevenlerinin ifadesiyle ise Vahap Amcamızın emaneti sahibine teslim edeli bir yıl oldu.

İyi ve hakikatli insanların anlam, değer ve önemi, bizleri hüzün içinde bırakıp gittiklerinde çok daha iyi anlaşılıyor.

Vahap Amcamızın ani vefatında da böyle oldu.

Yokluğu hergün biraz daha kendini hissettiriyor. Yerin altındakilerinin, üstündekilerinden daha hayırlı olduğu günümüzde, böyle güzel insanların birer birer kayıp gitmesi bizim talihsizliğimiz olsa gerek.

Geride bıraktıkları ise yeri doldurulmaz bir boşluk.

Onlardan kalan hatıralarla teselli bulabiliyoruz ancak.

Mesele gök kubbede hayırlı ve hoş bir sada bırakabilmektir.

Bu yazı Vahap Küçük amcamı tanıma, onunla beraber olma ve onun güzel gönlünden sirayet eden güzelliklerin bir kısmına şahit olan benim için mütevazı bir vefa borcudur.

Vahap başkanım Doğanşehir'in güzel köyü Elmalı'da, 1942 yılında dünyaya geldi.

Babasının tek erkek çocuğu olmasından dolayı orta öğreniminden sonra babasına yardım etmek, ailenin tarımsal üretimine katkıda bulunmak için çiftçilikle iştigal etmeye başladı. Sonraki yıllarda ise çiftçiliğin yanı sıra ticari faaliyetlerde bulundu.

Elmalı Köyünden Doğanşehir merkeze taşındıklarında ticari faaliyetlerini çeşitlendirerek ve yoğunlaştırarak devam ettirdi. Hem tarımsal üretim, hem ticari alandaki gayretleri, çalışkanlığı ile birleşip, ortaya çıkan kazancı da ihtiyacı olanla ve emek verenlerle paylaşınca; paylaşma bereketi, bereket dürüst bir yolun yolcusunu iştigal ettiği alanlarda büyüttü.

Yardımseverlik ve cömertlik onun genetiğinde olan hasletlerdendi. Yörede Vahap Ağa olarak anılır. Tabii bu 'ağa'lık, gönüllere sevgiyle kazındı; zira o, yoksulu koruyan, kollayan yardım eden, gerçekten ihtiyacı olana koşulsuz el uzatan, Allah rızasını kazanmak için infak etmeyi ilke edinen bir şahsiyetti.

Bu yönüyle Vahap Amca, ihtiyacı olanların ilk müracaat ettikleri zattır. İkram etmek onun karakterini belirleyen temel bir ayrımdı.

Doğanşehir’de çok sevilen, gönülden saygı gören bir kişilik olduğu için siyasi partilerin de ilk teklif götürdükleri kişilerin başında geliyordu. Bu nedenle hayatının önemli bir bölümü siyasetin içinde geçti. Fakat, önemli bir farkla; Vahap Amca, siyaseti kendisi için değil sahiden de yöre halkının mutluluğuna vesile olmak amacıyla yaptı.

Doğduğu yere bu kadar derin bağ kuran, doğduğu topraklara bu kadar yoğun bir aşkla bağlı olan başka bir insan var mıdır acaba?

Çocuklarının tamamı işleri nedeniyle İstanbul’da bulunduklarından dolayı babalarının da yanlarında olmasını çok istemelerine rağmen o hiç bir zaman Doğanşehir’den ayrılmayı düşünmedi; onun için mutluluğun coğrafyası doğduğu, kök saldığı topraklardı; mutluluğun kaynağı ise bu topraklara varıyla – yokuyla - tüm gücüyle hizmet etmekti.

Sesi ve bakışı müşfik, her hali ile gönül ehliydi. Ondaki yardım duygusu asla adrese bağlı değildi; gönül coğrafyası kadar genişti. Kapısını çalanları asla geri çevirmezdi.

Eğitim hizmetlerine, okumaya özel bir önem ve değer verirdi. İhtiyaçları giderilmiş, burs verilmiş bir öğrencinin yüzündeki memnuniyet tebessümü onun için dünyalara değerdi.

Doğanşehir’e üniversite, ilköğretim okulu binası, sağlık ocağı, yurt binası ve tekstil atölyeleri kurarak Doğanşehir’in gelişimine katkılar sağladı.

Doğanşehir’e bağlı bütün köylerde yapılan hayır- hasenat işlerinin arka planındaki gizli kahramandı.

Sadece ihtiyacı olan insanlar için değil, ilçedeki resmi kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının halka hizmet için ihtiyaç duyduğu çok sayıda araç - gerecin temin edilmesi, parasal kaynağa katkı yapılması gibi işlerin de içinde olmaktan geri durmazdı.

2014 mahalli seçimlerinde Doğanşehir belediye başkanlığına seçildiğinde, koltuğuna oturmayı değil, her gün her saat sahada olmayı seçen bir halk tipi bir belediye başkanı profili inşa etti.

Görev yaptığı süre içerisinde maaş almadı, şahsına ait otomobilini ve şoförünü kullandı. Belediyedeki ikramların tamamını cebinden karşıladı. Resmi heyetlerin masraflarını dahi belediye bütçesinden değil, kendi özel bütçesinden harcadı.

Cömertti; sofrası yerde tabiri tam ona uygundu. Misafirleri arasında yoksulu da zengini de eksik olmazdı. Onun için zaten yoksul – zengin ayrımı yoktu; onun için sadece insan vardı.

Evinde ve makamında kendisini ziyarete gelenlere kesinlikle yemek ikram etmeden göndermezdi. Sofrasının ve gönlünün zenginliği herkesçe malumdur.

Çiftliğine gelenlere kendi eli ile servis yapardı. Ramazan ayında çiftlikte teravih namazı kılınır. Namaz sonrası çay, tatlı ve meyve ikramı eşliğinde Malatya’nın, Doğanşehir’in ve memleketin tüm sorunları konuşulur, tartışılır, fikir alışverişi yapılırdı. Memlekete dair bu sıcak sohbetler gecenin geç saatlerine kadar devam ederdi.

Evinin dışında ikramlarda ise hesabı kesinlikle kimsenin ödemesine müsaade etmezdi. Bu kadar cömert birisi olarak israfı da hiç sevmez kalan yemekleri paket yaptırırdı.

Doğanşehir’de binasını kendisinin inşa ettirdiği son derece modern Doğanşehir Meslek Yüksekokulu’nu kazanan tüm öğrencilere burs vererek, bu okulu kazanan öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca rahatça eğitim görmelerini ve ailelerine yük olmamasını sağlayan bir burs sistemi kurdu. Üniversite tercih klavuzunda, bu okulu kazanan her öğrenciye koşulsuz burs verilmesini taahhüt etti ve bu taahhüdünü hayatı boyunca yerine getirdi. Vefatı sonrasında da çok sevdiği öğrencilerine verdiği bu burs kesintiye uğramadan çocukları tarafından ödenmeye devam etti; bundan sonra da yine Vahap Amcamız adına bu bursun ödenmesi devam edecek. 

Doğanşehir’deki ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin tamamı okulların açıldığı gün, Vahap Amcalarının hazırlattığı yardım ve destek paketlerini okul sıralarının üzerinde bulurlardı. Garip gureba ve ihtiyaç sahiplerinin hacet kapısıydı. Vermekten, paylaşmaktan bu kadar haz alan başka birini tanımadım.

Nerede hayırlı bir iş varsa orada hazır bulunurdu. Nişan, düğün ve cenaze namazları ve cenaze merasimlerine iştiraki adeta kutsal bir vazife ve sorumluluk gibi görürdü.

Dinî bayramlarda, ailenin bütün fertlerinin Doğanşehir’deki çiftlikte bir arada bulunması onun vazgeçmediği geleneğiydi.

Doğanşehir’de ihtilaflı işlerde hep hakem olması talep edilmiş ve verdiği kararlardaki adalet terazisinde en ufak sapma olmadığı için herkes Vahap Amcalarının verdiği kararlara memnuniyetle uymuştur.

Doğanşehir’de devletin yatırımları onun gayret ve takibi sonucunda büyük bir hız ile gerçekleşti ve bu sayede Doğanşehir şehir hayatının gerektirdiği birçok hizmeti alarak, hayat kalitesinin yükseldiği bir ilçeye dönüştü.

İkinci dönem belediye başkanlığı için sağlık nedenleri ile evlatlarının rızası ve kendisinin istekli olmamasına rağmen ısrarlar sonucu yeniden aday olmuş ve kazanmıştır.

Yorulan kalbi daha fazla bu tempoya dayanamayarak emanetini 18 Haziran 2020 tarihinde, sahibine teslim etti.

Rabbim seferini mübarek ve Efendimize komşu eylesin.

 >>HANİFİ GÜL 

Not: Bu yazı 17 Haziran 2021 tarihinde malatyasonsoz.com.tr sitesinden alıntılanmıştır, yazının orijinali için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://malatyasonsoz.com.tr/mobil/modern-zamanlarin-kadim-agasi-vahap-kucuk-h373596.html

 

YORUMLAR
Ali KANDEMİR
19.6.2021 16:42
Allah rahmet eylesin.

öneri
19.6.2021 14:27
"Rabbim seferini mübarek ve Efendimize komşu eylesin." Amin. unutanlara hatırlatıcıya da "Amin"'e vesile olanlarda pay sahibi olsun inşAllah

Mehmet Şerefoğlu
19.6.2021 14:07
Böyle güzel insanların ve güzel çabalarının varlığına şahitlik edebilmek ne mutlu. Allah rahmet eylesin.

YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Yasince Yaşamlar

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!