Kurban ve Niyet

Islam Ansiklopedisin ilgili maddesinde kurban söyle tanimlanmaktadir:...
Kurban ve Niyet
Ramazan BEYHAN
Ramazan BEYHAN
Eklenme Tarihi : 30.07.2021
Okunma Sayısı : 1062

Islam Ansiklopedisin ilgili maddesinde kurban söyle tanimlanmaktadir:

Arapça’da gerek maddî gerekse mânevî her türlü yakinligi ve yakin olmayi kusatacak bir anlam yelpazesine sahip olan kurbân kelimesi dinî terminolojide kendisiyle Allah’a yaklasilan seyi, özel olarak da Allah’a yakinlik saglamak, yani ibadet (kurbet) amaciyla belli vakitte belirli cinsten hayvanlari kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvani ifade eder. (TDV, IA, KURBAN MADDESI)

Kurbanin fikihi/ilmihal boyutu kadar, kurbanin ahlaki/bilinci de önemlidir. Meshur Niyet hadisinde belirtildigi gibi amellere asil anlamini veren niyettir. Çünkü niyet ameli adet olmaktan çikarir.

Sözlükte “yönelmek, ciddiyet ve kararlilik göstermek” gibi anlamlara gelen niyyet (niyet) kelimesinin sözlük anlami esas alinarak yapilan degisik tanimlari arasinda “kalbin hemen veya sonucu itibariyle maksada uygun buldugu, yani bir yarari saglayacagina yahut bir zarari savacagina hükmettigi fiile yönelmesi” seklindeki tarif daha çok yayginlik kazanmistir.(TDV, IA;NIYYET MADDESI)

Aslinda bizi yaratan, hayat veren, riziklandiran Rabbimiz nefsimizden bize daha yakindir. O ilmiyle bizi kusatan, vücudi varligimizin mutlak hakimi oldugu gibi,   bütün yönleriyle vicdani,  iradi ve ihtiyari hayatimizin merkezinde  de olmasi gerekir.

Bize en yakin (karib ve akrep) olan Rabbimize ne yazik ki, niyet ve davranislarimizla O'nun hidayetinden ve nusretinden uzaklasiyor ve zulme sapabiliyoruz. Ondan uzaklasmadan yakin durmak, uzaklasmissak tekrar yeniden yakinlasmak için halis/katiksiz bir niyet ile salih amellere yönelmemiz gerekir.

De ki; "Benim namazim, (her türlü) ibadetim/kurbanim, hayatim ve ölümüm, hepsi âlemlerin rabbi olan Allah içindir.(En'am;6/165)

Allah peygamberinin dili ile bize sunu ögretiyor: Amelleriniz ve  eylemleriniz zahirde dogru olsa da asil onun arka planinda ve  hedefinde  halis bir niyet olmalidir. Niyet ve amel/eylem birbirini tamamlarken, bazi zamanlarda yapma imkanini gerçekte bulamayan niyetler, tamamlanmis bir amel gibi muamele görür.

Insanoglunun "niyet ve amel bütünlügünü" bozan/parçalayan ilk imtihani kurban üzerinden gerçeklesmistir. Söyle ki:

"Onlara Âdem’in iki oglunun haberini gerçege uygun olarak anlat: Hani ikisi de birer kurban sunmuslar, birininki kabul edilmis, digerininki kabul edilmemisti. Kurbani kabul edilmeyen, digerine, “Andolsun seni öldürecegim!” dedi. O da dedi ki: “Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder."(Maide;5/27)

Kisi zalim oldugu halde kurban kesebiliyor. Kurban kestigi halde mü'min kardesini de öldürebiliyor. Bu yaman çeliskiden/gafletten kurtulmak için niyetimizi ve özümüzü sorgulamaliyiz. Çünkü zulüm ve takva bir kalbde içtima' etmez.

Kurbani kesecek maddi imkana sahip olup olmadigimizi sorguladigimiz kadar niyetimizi de sorgulamaliyiz.

Bugün siyasi çatismalardan Ulusun ali çikarlarindan ve mezhepçilik kaygilardan dolayi Müslüman; Müslüman kardesinin canina, malina, irzina saldirmaktan çekinmiyor.  Adem (as) 'in oglu Kabilden de daha asagilasmalar var. Çünkü Kabil yaptigindan pismanlik duydugu halde ne yazik ki bugün taraflar birbirlerine yaptigi zulümden pismanlik duymuyor, bunu bir övünç ve zafer olarak görüyorlar.

Diger tarafta Müslüman kardesinin canina kiymaktan çekinenler, ayni sekilde kardesinin  onur ve haysiyetine saldirmaktan da çekiniyor mu?

Allah Muttakiden kabul ediyor, zalimden kabul etmiyor. Kurban kesen milyonlarca Müslümandan biri olarak her birimiz kurbanimizin kabul olmasini dilerken kabulün bir sarti olan takvâmizi sorguluyor muyuz? Takvâ hayatimizin merkezinde midir? Yoksa sadece özlemini duydugumuz bir kavram midir? Muttaki kimdir? Her mü'minin amaci "takvâ"olmasi gerekmez mi?

Hz. Ali (ra)' a ait oldugu tahmin edilen" takva"nin tanimi dikkate alindiginda Muttaki;Allah'a sirksiz iman eden, Kur'an ile amel edip ebedi yolculuga çikacagi güne hazirlik yapandir.

"Onlarin ne etleri Allah’a ulasir ne de kanlari; O’na ulasacak olan sadece sizin takvânizdir. Iste Allah onlari sizin istifadenize verdi ki size dogru yolu göstermesinden ötürü O’nu tâzimle anasiniz. Iyilik yolunu tutanlari müjdele!"(Hacc;22/37)

Kurbanliklar özelinde Rabbimizin istifademize verdigi  bütün maddi imkanlar hakki ve hakikati/hidayeti bulmamiz için bir araç, ayni zamanda sükrün bir ifadesi olarak O'nu yüceltmenin, büyüklemenin (tekbir) bir vesilesi olmalidir.

Kurbanlik hayvanin boynuzu ve kulagi dahil kusursuz olmasi gerektigi gibi diger amellerimizin/islerimizin de kusursuz ve niyetimizin-amacimizin halisane olmasi yönüyle  diger bütün amellerimiz için bir mihenk/ölçü ve disiplin  olmalidir.

Kurban ibadetine ve bilincine ilgi duydugumuz gibi diger bütün salih amellere de ilgi ve hassasiyet gösterdigimiz de "her yil sevinçle dönüp gelen bayramlarda dünyanin her kösesinde bu ümmetin her bir evladi bu coskuyu hissederdi.

Darbeler isgaller neticesinde yüzbinlerce insan katledilmez, milyonlarca mülteci yollarda, kentlerde, kamplarda madden ve manen helak olmaktan kurtulurdu.

Iskence, kötü muamele ve keyfi idamlar ile binlerce hayat karatilmazdi. Daha çok paylasir, birlikte yasadigimiz farkli inançlardaki komsularimizin sevinç ve mutlulugu ile taçlandirmis olurduk.

Bu ümit ve duygularla bayraminizi tebrik ediyor, Müslümanlarin sahsinda bütün insanligin bayrami olmasini diliyorum.

Bu yazida yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakis açisini yansitmayabilir.

 

YAZARA AİT BÜTÜN YAZILAR
YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
YAZARLARTÜMÜ
Mehmet YIGITER

Mehmet YIGITER

LÜTFEN DIKKAT !

Adil AKKOYUNLU

Adil AKKOYUNLU

VIRAN OLDU ILLERIMIZ

Sabri AKIN

TEFEKKÜR

Sabri AKIN

Vahye Bütünsel Yaklasim?

Doç.Dr. Murat SEZIK
Doç.Dr. Murat SEZIK

SÖYLENMESI GEREKENLER?

Süleyaman ARSLANTAS

Süleyaman ARSLANTAS

Yasar Kaplan'in Ardindan

Mehmet SAGLAM
Mehmet SAGLAM

SIYAH KAR

Nuri YILDIZ

Nuri YILDIZ

KARANLIK ŞEHİR

Mehmet Ali ANSIN

Mehmet Ali ANSIN

Ramazan Keskin

m.Cihad ULUÇ
m.Cihad ULUÇ

Gayret ve Teslimiyet

Necmettin EVCI

Necmettin EVCI

Devrimbazligin Dilbazligi

Dr. Murat AYHAN

Dr. Murat AYHAN

Tekrar

Emin YÜCETAS

Emin YÜCETAS

Kur'an'in Vârisleri

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Sermaye ve Çevre Etigi

Tuba Reyyan YASAR

Tuba Reyyan YASAR

Konya

Abdulhakim YALÇIN

Abdulhakim YALÇIN

Din, Akil ve Bati

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Kurban ve Niyet

Resat CENGIL
Resat CENGIL

Egitim Üzerine

ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Yunus ÇOLAKOGLU

Yunus ÇOLAKOGLU

Hekimler de Aglar

Prof.Dr. Berat ÖZIPEK

Prof.Dr. Berat ÖZIPEK

“SABAHIN BİR SAHİBİ VAR”

Prof.Dr.Yasin AKTAY

Prof.Dr.Yasin AKTAY

Gannusi ve tarz-i siyaseti

Asım DEMİRKÖK

Asım DEMİRKÖK

SEVGİ UMUT SABIR

Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

KENDİMİZDEN BAŞLAMAK

Hüseyin SARIGÜL

Hüseyin SARIGÜL

O Dosttu, Vefaliydi, Adamdi?

Fatma BARBAROSOGLU

Fatma BARBAROSOGLU

Bir Ibadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TASGETIREN

Ahmet TASGETIREN

Bizim Mahalle

Fatih OKUMUS

Fatih OKUMUS

Müslüman Orucu

Necip CENGIL

Necip CENGIL

Hayata ve Bilmeye Dair

Ümit AKTAS
Ümit AKTAS

Yollara çıkma vakti

Cesim ZEYDANLI
Cesim ZEYDANLI

SALAT NEDİR?

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’in Ardindan?

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin INCE

Vahdettin INCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü?

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe Insanlik Suçudur

Altan TAN

Altan TAN

ISLAM VE DEMOKRASI

Tanil BORA

Tanil BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyilin Isgali

Mehmet ALAGAS

Mehmet ALAGAS

Biyografi

Sait ALIOGLU

Sait ALIOGLU

Islam'a "Karsi? Islam?

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!