Malatyaşam ; Yaşama Dokunuş!

MalatYaŞam Dernegi olarak 2015 yılından itibaren bölgemize sığınan göçmen kardeşlerimize kucak açarak...
Malatyaşam ; Yaşama Dokunuş!
Özlem KARAMAN
Özlem KARAMAN
Eklenme Tarihi : 20.01.2022
Okunma Sayısı : 543

MalatYaŞam Dernegi olarak 2015 yılından itibaren bölgemize sığınan göçmen kardeşlerimize kucak açarak, din, dil, ırk ve cinsiyet ayırımı gözetmeksizin eşit bir şekilde destek vermekteyiz.

Faaliyetlerimizi önce MEB ortaklıgında ki geçici egitim merkezlerinde 975 ögrenciye daha sonrada Avrupa fonlarından yaralanarak kurdugu Türkçe Adaptasyon Merkezinde 700 ögrenciye, Türkçe okuma yazma egitimi ve Psiko Sosyal Destek vererek 2016 yılı sonuna kadar sürdürdük.

2016 yılı sonunda Avrupa Birligi İnsani Yardım Fonu  ECHO  ile ortaklık kurarak bölgemizde bulunan Suriyeli sıgınmacılar için  “Acil Durum Koruma ve Sıgınmacıların Dayanıklıklarının Artırılması “ projesi ve 2019 yılında Afgan sığınmacılar için BPRM projesine başladık.

Projemiz savunmasız ve risk altındaki mültecilerin ; ulusal ve uluslararası hizmetlere erişimini kolaylaştırmak ,başetme kapasitelerini ve dirençlerini geliştirmek ve uyum süreçlerini kolaylaştırmak amacını taşımaktadır.

Faaliyetlerimizi Kamu Kurum ve Kuruluşlarıyla , özel sektör ve diğer STK’larla işbirliği halinde gerçekleştiriyor ve tüm yasal prosedürlere üst düzey hassasiyet göstererek şeffaf , tarafsız , hesap verebilirlik noktasında Malatya’da örnek ve öncü bir duruş sergiliyoruz.

Çalışmalarımıza  Koruma , PSS ve Özkaynak Faaliyetleriyle  devam etmekteyiz.

1. KORUMA

- Outreach – Saha çalışması

- IPA - Bireysel Koruma Yardımı

- CM - Vaka Yönetimi

Saha ekibimiz düzenli ev ziyaretlerini ailelerin hassasiyetleri ve etik kuralları dikkate almakta ve IFORM yazılım programını kullanarak ailenin ihtiyaçlarına yönelik  özel bir hizmet haritası oluşturmaktadırlar. Daha sonra Bireysel Koruma ve Vaka Yönetimi ekiplerimiz ailenin sorunlarını ve ihtiyaçlarını giderir. Bu ihtiyaçlar hukuki hizmetler, sağlık hizmetleri ,danışmanlık, tercümanlık ,gıda, eşya ve kira vs. yardımını kapsamaktadır.

Koruma bünyesinde aktif çalışan avukat , psikolog ve alanında uzman bir ekip mülteci ailelerin sorunları mümkün olan en hızlı şekilde çözüme kavuşturulmaktadır. Koruma programı Suriyeli, Afgan, Iraklı, Filistinli ve birçok farklı uyruktan insana hizmet vermektedir.

Koruma biriminin etkin faaliyetlerinden biri de bilgilendirme toplantılarıdır. Peryodik olarak gerçekleştirilen bu yüzyüze toplantılarda uzmanlar T.C. yasaları dahil ilgili birçok alanda sunumlar yapmakta ve mülteci bireylerin bilgilendirilmesi ve sorunlarının tespit edilip çözüme kavuşturulması sağlanmaktadır.

Mülteci kadınların meslek edinip aile bütçesine katkıda bulunması , topluma entegrasyonu ve işgücü oluşturma hedefiyle Halk Eğitim Merkezleri işbirliği ile meslek kursları açıyor, tüm masrafları karşılıyor ve kadınların meslek edinmesini sağlıyoruz. Kurslarda yaptıkları ürünleri sergileyip, bizzat kendilerinin  satış yapmalarına ve para kazanmalarına destek oluyoruz.

1. PSS – PSİKO SOSYAL DESTEK

- Çocuk Eğitimi,

- Bakıcı Eğitimi,

- Okullaştırma,

- Okul kiti , Oyun Kiti , Hijyen Kiti dağıtımı,

PSS çocukların Psikolojik ve Sosyal alanda yaşadığı problemleri çözmeye yönelik uygulanan oyun aktiviteleridir.PSS ekibi dezavantajlı mülteci çocukların yaşadıkları zorlukları en aza indirgemek için mümkün olan tüm tedbirleri alarak ülkemize adaptasyonlarını kolaylaştırıp, üretken faydalı bireyler haline getirmek üzere İYİLİK HALLERİNİ ARTIRMAYI hedeflemektedir.

Kırılganlığı yüksek çocukların tespit edilip,profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmış eğitsel oyun içerikli aktivite programını, merkezimizde psikologumuz  ve uzman bir ekip ile çocuklara uygulamaktayız.

Yılda 180 çocuğa bu desteği verirken eşzamanlı olarak bakıcı ailelerine de , bakıcının ihtiyaçlarına özel hazırlanmış eğitim programını uygulamaktayız.Ayrıca her yıl 25 kez özel gün aktivitesi yapıyor ve merkezimizin dışında yararlanıcılarımızla aktiviteler gerçekleştiriyoruz.

PSS çalışmalarının önemli bir ayağını okulllaştırma çalışması oluşturmaktadır. Çeşitli sebeplerle okul dışı kalmış çocukları tespit ederiz, okula gitmeme nedenleri çözüme kavuşturur ve MEB okullarına kayıtları yapılarak bu çocukların en temel hakkı olan eğitim hakkına kavuşmasını sağlarız. Yılda 300 okul-dışı çocuğun okul kaydını gerçekleştirmekteyiz.PSS sunduğumuz çocuklara ve ailelerine okula başlama kiti, oyun kiti , hijyen kiti gibi destek materyalleri hediye ediyoruz.

Çeşitli psikolojik ,davranış ve iletişim problemleriyle yada okul dışı olduğu için derneğimize gelen mülteci çocukların; gerginliklerini azaltmak ,kendini ifade etmelerini saglamak, empati ve özdenetimlerini geliştirmek , duyguları ile başedebilmelerini saglamak , özbakım ve günlük yaşam becerilerini geliştirmek ,başarı duygusunu ve özgüvenini geliştirmek ve okul başarısını artırmaktayız.

3- ÖZKAYNAK FAALİYETLERİMİZ

MalatYaŞam Dernegi bu projeler dışında üye ve destekçileriyle mültecilerin ihtiyaçlarını ve sorunlarını  giderme noktasında güçlü bir aksiyon sergilemektedir. Kimi zaman çözümsüz görünen bireysel vakaların sorunlarını çözerek, kimi zamanda kampanyalar düzenleyerek misyonunu sürdürmektedir.  Ulusal basın , yerel basın ve sosyal medyada aktif olarak yer alan çalışmalarımız mülteciler konusunda toplumsal farkındalığın artmasınada hizmet etmektedir.

MalatyaŞam , lise ve üniversiteye giden mülteci gençlere yönelik faaliyetler düzenlemekte, tüm çalışmalarının merkezine eğitim, okuma ve iletişimi almaktadır. Kadın, erkek , çocuk ,genç ,yaşlı , ulaşbildiği tüm mültecilerin hayatına dokunarak iyilik hallerini artırmaktadır.

“Senin ihtiyacın olmayan şey bir başkasının en önemli ihtiyacıdır” prensibiyle yardımsever bağışçılarımızın getirdiği kullanılabilir durumdaki ev eşyalarını ve kıyafetleri yararlanıcılarımıza veriyor ve yerel halk ile mülteci bireyler arasında köprü vazifesi görüyoruz.

Ortak bir tarihden gelip ortak bir geleceğe gittiğimiz mülteci kardeşlerimize yönelik birçok faaliyetle elimizdeki imkanları tam kapasite kullanmak üzere  sürekli projeler üretiyoruz ve gerçekleştiriyoruz.

- Türkçe Dil Kursları (Halk Eğitim, TÖMER işbirliği ile, online yada yüzyüze)

-Meslek Edinme Kursları (Kuaförlük,Halı Dokuma,Terzilik...)

-Çocuklara akademik destek eğitimleri (Matematik, Türkçe , İngilizce )

-Doğal afetlerde ,depremzedelere PSS desteği,

-Halk saglıgı ile aşı kampanyaları

-Bebek maması kampanyaları

-Bayramlarda kurban eti , kumanya ve kömür kampanyaları

-Sahne gösterileri, partiler ve mezuniyet geceleri , geziler, piknikler, uçurtma şenlikleri , sinema etkinlikleri vs.

MalatYaŞam dernegi sosyal sorumluluk analmında ;

Tarafsız, şeffaf, hesap verebilirlik gibi ilkeleri olan, mesleki ahlak kurallarına uygun faaliyet gösteren, her iş ve eyleminde karar verme mekanizmasının çalıştığı, alanında uzman ve gönüllü aktivistlerin etkin olduğu, küresel gelişmeleri yakından takip eden profesyonel bir SİVİL TOPLUM KURULUŞUdur.

İLETİŞİM İÇİN ;

ADRES :   Başharık Mah. Deva Sokak İstanbul Evleri 3 B Blok Altı No:2/2 A Battalgazi / Malatya

TELEFON : +90 422 123 45 67

+90 530 116 94 44

WEB :    www.malatyasam.com

İNSTAGRAM : malatyasamdernegistk

FACEBOOK :Malatya Şam Stk

İLGİLİ VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

 

 

YAZARA AİT BÜTÜN YAZILAR
YORUMLAR
Vedat
20.1.2022 20:26

Hay Allah razı olsun. Hiç haberim yoktu. Malatya adına Türkiye adına umudum arttı. Ne güzel insanlarda varmış şehrimizde. Elinize sağlık. En kısa zamanda bu derneğe uğricam inşallah

YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Yasince Yaşamlar

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!