Öğretmenlik Mesleğini Tüm Yönleri ile Ele Almak

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin öğrenciler açısından ne kadar değerli olduğunu bilmekteyiz...
Öğretmenlik Mesleğini Tüm Yönleri ile Ele Almak
Ayser ÇERİ
Ayser ÇERİ
Eklenme Tarihi : 20.09.2022
Okunma Sayısı : 322

Öğretmenlik gibi kutsal bir mesleğin öğrenciler açısından ne kadar değerli olduğunu bilmekteyiz. Fakat öğretmenliğin değeri insanlar nezdinde yeterince bilinmiyor ve anlaşılmıyor. Bundan ötürü öğretmenler, mesleğinin gerektirdiği çeşitli zorlukları aşmakta zorlanmaktadırlar. Bu nedenle de öğrencilerde hem ruhen çökmeler hem de psikolojik tahribatlar ortaya çıkıyor. Öğretmenliğin daha iyi anlaşılması ve mesleğe verilen değerin artırılması gerektiğini düşünüyorum ve bunun için bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele almaya çalışacağım.

Öğretmenlik nedir?

Öğretmenlik hayatı öğrenmek ve aktarmaktır. Bizlere kendini fark ettirmeyi, sevmeyi ve saygı duymayı öğretir. Sadece okuldaki rolü ile değil hem evde hem işte hem sokakta aslında her yerde insanlara örnek olabilmeyi öğretmektedir. Bir anne olarak kızına edebî, konuşurken adabına uygun şekilde konuşmayı, kendine değer vermeyi, başkalarının görüşleri ile kendi görüşlerini ölçüp biçtikten sonra son sözün kendisinin olmasını bilir; oğluna da aynı şekilde kendisine değer vermeyi, başkalarının haklarına da saygı duyabilmeyi, onların da bir onuru olduğunu anlayabilmesini sağlamalıdır. Öğrencilerin elinden tutup başarılarını alkışlayıp, başarısızlıklarında umudunu yitirmiş öğrencilerin yerden kaldırıp kendine güvenmesini sağlamalıdır. Öğretmenlerin öğrencileri ile ilgilenip onların hayallerinin gerçekleşmesi için desteklemelidir.

Öğretmen olmak için eğitim fakültesini bitirmek yeterli mi ya da sadece eğitim fakültesini bitiren mi öğretmen olur?

Herkesçe bilinen ve kesinlikle yanlış bir düşünce olan "Öğretmen olmak, yalnızca eğitim fakültesi bitirilerek olunur. "sözü toplumda bilinen yanlış bir düşüncedir. Çünkü bir kişi öğretmen olabilmek için eğitim derslerinin yanında çeşitli, konferanslar dinleyerek, kitap okuyarak, yaratıcı düşünce alanları keşfetmeyi öğrenmelidir böylelikle kendine yatırım yapabilmeyi öğrenmelidir. Bu şekilde eğitim alan ve yaratıcı öğretmenler dersinde eğitimi verir ama öğrencileri üst düzeyde anlamaya yönelik yöntemler kullanır, ayrıca dersi sadece okulda vermez derste öğrettiklerini hayatta da kullanmayı öğretir yani yaşayarak  ve yaşatarak bir eğitim öğretim gerçekleştirir. Öğretmenlik mesleği öğrencilerini tanıyabilmeyi gerektirir. Öğrencilerin hepsi keşfetmeyi bekleyen kuytu köşede ki hazine gibidir. Öğretmenin rolü bu hazineye ulaştıran kişidir.

Neden öğretmenlik mesleği seçilir?

Sadece bir insana değil de binlerce insanın manevi hayatına dokunabilmek çok müthiş bir şey değil mi? İşte sırf bu yüzden de öğretmenlik mesleği seçilir. Öğretmenler belki maddi olarak değil ama manevi olarak binlerce öğrencinin hayatına dokunmaktadır. Öğretmenler, kızlarını okutmayan sığ görüşlü babalarla konuşarak nice Ayşeleri, Fatmaları topluma kazandırmaktadır. Onların birer doktor, mühendis, ressam ve yazar olmasını sağlamaktadır. Çobanlık yaparak geçimini sağlayan ve ailesine yardımcı olan Alileri, Mustafaları birer doktor ressam ve yazar olmasını sağlıyorlar.

İdeal öğretmen nasıl olmalıdır?

Yaşayarak, tecrübe edinerek, kitap okuyarak ve gezerek hayattan bir şeyler öğreniriz. Öğretmenlik mesleğini seçen birey de derse girip ve dersi anlatıp çıkayım mantığı ile değil de sınıfa her girdiğinde onu bekleyen öğrencilerin kahramanı olmalıdır. Onları bir bir keşfetmeli, öğrencilere kendi görüşlerini dile getirme özgürlüğü tanımalıdır ve görüşlere saygı duyulması gerektiğini bilerek hareket etmelidir. Öğretmenler öğrencilerin düşüncelerini küçümsememelidir. Çünkü öğrencilerinden bir şey öğrenebilmeyi unutmamalıdır. Öğretmen bu şekilde gelişebilir ve olgunlaşabilir. Öğretmenlerin hayata bakış açısı öğrencilerin yeni yeni keşifleri ile daha da genişler. Öğretmen öğrencilerine ne verirse onlar onu alır kötülüğü verirse öğrenci kötülüğü alır; iyiliği verirse öğrenci iyiliği alır. Öğretmen, hayata daha iyi bir evlat, vatandaş bırakmak istiyorsa eğer kendi davranışların öğrencilerine rol model olduğunun farkında olmalıdır ve davranışlarına dikkat ederek hareket etmelidir. İdeal öğretmenlerin öncelikli amaçlarından olan; kendine güvenen, merhametli ve önceliği erdem olan öğrenciler yetiştirmektir.

AYSER ÇERİ

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.

Görsel: https://blog.milliyet.com.tr/bilmece/Blog/?BlogNo=575443

YORUMLAR
Cemile KAÇAN
23.9.2022 22:40

Çok güzel bir yazı, kalemine sağlık başarılarının devamını dilerim.

Fatoş karabalık
23.9.2022 11:14

Gerçekten mesleğinin önemini tekrardan bana anlatan çok güzel bir metin olmuş canım. Senin de dediğin gibi "öğretmen sınıfa her girdiğinde onu bekleyen öğrencilerin kahramanı olmalıdır." Cümlesinde ki her alanda olamasam bile matematik alanında onların kahramanı olmaya çalışacağım. Eline, düşüncene ve emeğine sağlık 🥰

Sözbin YILMAZ
20.9.2022 16:36

Güzel konu ülkemizde içi boşaltılmış olsa bile... Güzel olmuş emeğine sağlık:)

Nimet çiçek
20.9.2022 16:24

Çok güzel bir yazı tebrik ederim 🌸🌸🥰🥰🌸👌🏻👌🏻👌🏻🥳🥰🥰

YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Yasince Yaşamlar

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!