Hayatını, davasına adamış, vazgeçmeyen Lider: NECMETTİN ERBAKAN

27 Şubat, 27 Şubat 2011 tarihinde vefat eden, Merhum Necmettin Erbakan Hocamızın vefatının 10. Yıl dönümü...
Hayatını, davasına adamış, vazgeçmeyen Lider: NECMETTİN ERBAKAN
Mahmut BALCI
Mahmut BALCI
Eklenme Tarihi : 27.02.2021
Okunma Sayısı : 971

27 Şubat, 27 Şubat 2011 tarihinde vefat eden, Merhum Necmettin Erbakan Hocamızın vefatının 10. Yıl dönümü.

Bu vesileyle, Erbakan Hocamıza ve bu davada hizmeti geçmiş, vefat eden bütün büyüklerimize Yüce Rabbim’ den rahmet ve mağfiret diliyorum.

Bu yazıda, Rahmetli Erbakan Hocamızın gördüğüm, dinlediğim, okuduğum ve düşündüğüm bir takım hususiyetlerinden bahsetmeye çalışacağım.

Erbakan Hocamız, son derece zeki, çalışkan, azimli milli ve manevi değerlere bağlı, İslami ve beşeri ilimler alanında kendini yetiştirmiş, “ Her ne yaptıysam, sadece Allah rızası için yaptım” diyen yaşayışı ile bunu gösteren samimi bir mümin, sohbetlerde diz çöküp saatlerce hareket etmeden ders ve sohbet dinleyen sabır timsali bir talebe,  küçük büyük herkese karşı nazik olan, bir nezaket abidesiydi.

Erbakan Hoca, sahip bütün bu yetenek ve imkanlarını başta Milletimiz, İslam alemi ve insanlığın huzuru, Selameti, Refahı ve Saadeti için seferber eden ve bu yolda çalışmayı cihat kabul edip, ibadet sayan ve son nefesine kadar bunun için mücadele eden bir Mücahit, bir İlim adamı, mücadele ve dava adamıydı.

Erbakan Hocanın, 1970 yılında kurduğu 1972 yılında “ Önce Ahlak ve Maneviyat” sloganıyla devam ettirdiği Milli Selamet Partisi hareketine kadar, bu ülkede, Müslümanlara verilen statü ikinci sınıf vatandaş statüsü idi. Müslümanlar bu ülkede belki memur olurdu amma amir olamazlardı. Bir dairede, bir okulda, belki bir hizmetli, mahallede küçük bir bakkal, köyde bir çoban, tarlada çiftçi olabilirlerdi. Ancak, inançlarıyla değerleriyle kamuda ve iş dünyasında yönetici, amir olamazlardı. Buralarda bulunmak için inançlarını dışarda bırakma mecburiyetleri vardı. 

O güne kadar, “Siyaset,  Müslümanların işi değildir” “ Din ve siyaset bir arada olmaz”  “ Euzu billahi min Şerri şeytani ve Siyaset”  denilerek, Müslümanlar, siyasetten ve yönetimden uzaklaştırılmış ve “Siyaseti önemsemeyen Müslümanları, Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler idare etmiş ve yönetmişlerdi.”

Ülkemizde, Milli Selamet Hareketine kadar,  Müslümanlar, idare etmeye değil, idare edilmeye talip olmuşlardı. Müslümanların, bu ülkede görevi, sadece vergi vermek, askerlik yapmak ve seçimlerde sandık başına gidip, birbirlerinden pek farkı olmayan partilerden, adaylardan birini seçmekti. İki şerden birini, “ehveni şerri” tercih etmekti.  Başka seçenek yoktu.

İşte Erbakan Hoca, başlattığı bu hareket ve açtığı bu çığır ile, kendi öz yurdunda Parya durumuna düşürülmüş, ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören ve ülkenin çoğunluğu teşkil eden Müslümanların, inancıyla, kimliğiyle var olduklarını ve bu ülkenin birinci sınıf vatandaşları olduklarını, Ülkenin her kademesinde, yönetimde görev almaya talip olduklarını ortaya koydu.

Erbakan Hocamız, Batıyı (Avrupa, ABD) bunların sömürü düzenlerini ve İslam ve Müslümanlarla ilgili sinsi oyunlarını çok iyi biliyordu.

Erbakan Hocanın ve hareketinin  amacı, başta ülkemiz ve milletimiz olmak üzere, İslam alemi ve insanlık aleminin mazlumlarını, bu gün egemen olan, kuvveti esas alan faizci sömürü ve zulüm düzenlerinden kurtulması için, hakkı üstün olduğu,  “Yeni Bir Dünya”, “Adil bir Düzen” kurmak ve insanlığın saadet ve selameti için durmadan dinlenmeden çalışmaktı.

Erbakan, başta ülkemiz, İslam alemi ve insanlığı sömüren Batının zulüm ve sömürü düzenlerine  karşı, Müslümanların bir araya getirecek  “İslam Birliğini” “ İslam Birleşmiş Milletleri” “İslam Ortak Pazarı” “İslam Dinarı” için mücadele ediyordu. Erbakan, Hükümeti kurup, Başbakan olduğunda, yaptığı ilk iş “ D-8 Ekonomik işbirliği teşkilatı” nı kurarak bu süreci başlatmak oldu. Bunu gören iç ve dış şer güçler, sömürü odakları harekete geçerek 28 post modern darbesiyle Erbakan Hocanın iktidarına son verdiler.

Erbakan Hocanın bu konudaki hassasiyeti bilgi ve bilincinin en önemli sebebi, Batının bu çirkin yüzünü bizzat görmesiydi. Erbakan Hoca, konuyla ilgili bir anısını, özetle şöyle anlatmıştı.

"Ben, Almanya'da doktora çalışmalarını yürütürken bir gün, Hocam beni çağırdı. Bana, kendisine bir önemli davetin geldiğini, ancak kendisini o gün çok daha önemli başka bir işinin olduğunu, ancak bu daveti de boş bırakmak istemediğini söyledi.

Bana, bu davete benim yerime, benim davetiyemle sen git. Bana ayrılan yer boş kalmasın, dedi.

Ben de kabul ettim.  Toplantıya Hocanın davetiyesiyle Onun adına gittim. Toplantıya Avrupa’nın önde gelen bilim adamları, din adamları, siyaset adamları ve yöneticileri katılmıştı. “

Erbakan Hoca devam ediyor:

“Toplantı başladığında, toplantı başkanı, bu toplantının davetiyelerde  belirtilen başlık ve içerikten farklı, son derece önemli ve gizli bir toplantı olduğunu ifade etti.

O gün, bu toplantıda, Batının, İslam Müslümanlar ve İslam alemi ile ilgili hedefleri, plan ve projeleri konuşuldu.

Kısaca  İslam Ülkelerindeki kaynakların nasıl ele geçireceklerini ve nasıl sömüreceklerini tartıştılar.

Ben, o gün çok sabredip ve kendimi zor tutmuştum."  Diyerek anlatmıştı.

Erbakan bu gerçeğe, bizzat şahit olduğu ve onların bu sinsi oyunlarını çok iyi bildiği için, hayatı boyunca “Batı Kulübü” dediği taklitçilerle ve Batının çirkin yüzüyle mücadele etti.

Batı ve Batıcılar da, Erbakan Hocayı çok iyi tanıyorlardı. Onun için, bu çevreler, Erbakan denince, Hiç bir kural tanımdan hep birlikte saldırıyorlardı. Bu çevreler, Erbakan ve hareketiyle ilgili her şeyi, her olayı, her haberi çarpıtıyor, akı kara, karayı ak gösterecek şekilde çarpıtıyorlardı. Ve ne yazık ki, bu çevreler, sahip oldukları ekonomik güçle, medya gücü ile bu konuda başarılı olmuşlardı. Bu çarpıtılan haberler sebebiyle Milletin kafasında “Gerçek Erbakan” la alakası olmayan farklı bir Erbakan imajı oluşturmuşlardı. Bu konuda bolca örnek vardır.

İşte Erbakan Hoca,  o gün, içinde devlet kurumlarının da (Asker, Yargı vs.) olduğu başta medya, STK görünümlü batı acentesi kuruluşlar ve sermayemin tehdit, baskı saldırılarına karşı yılmadan mücadele  etti. Asla pes etmedi, geri adım atmadı. Erbakan Hocada, bu konuda “ geri vites yoktu”.

 Erbakan Hoca bunca baskıya, engellemelere ve parti kapatmalara rağmen hiçbir zaman illegaliteye pirim vermemiş hep meşru legal mücadeleyi seçmiştir.

Türkiye Müslümanları, birtakım provokasyonlara rağmen, Erbakan Hocanın feraseti ve sağduyusu sayesinde çatışmalardan uzak durmuş ve Müslümanları terörize edip, onlara karşı silah kullanmak isteyenlerin tuzağına düşmemişlerdir.

Batı taklitçisi ve gavur aşığı, rantiyeci faizci bu çevrelerin saldırıları ve karalamaları sonucu, başta Müslümanlar olmak üzere, bu ülke insanı Erbakan Hocayı, hayatta iken gereği gibi, doğru anlayamadı ve tanıyamadı.

Bir gün öğretmenler odasında, bir sohbet esnasında bir arkadaşımız

Erbakan büyük adamdı, demişti.

Bende;

Evet Erbakan Hoca, gerçekten büyüktü. Çok büyüktü, Öyle büyüktü ki İnsanlar O'nu, O'nun söylediklerini, hedeflerini ancak 30 yıl sonra anlayabiliyordu. Anlayana kadar, bazen iş işten geçiyordu. “ demiştim.

Evet, Erbakan Hoca ferasetiyle bu gün olup bitenlerin çoğunu 30 yıl önce tahmin etmiş ve gerekli uyarıları yapmıştı.

Yaşanan olaylar, Erbakan’ı doğruladıktan sonra, bu gün, Seveni Sevmeyeni "Erbakan doğru söylemiş" demek durumunda kaldı.

Örneğin 28 Şubatın Müslümanlara zulmün baskının zirvede olduğu bir dönemde, başörtüsü yasakçıları için,  “ Onlar, gün gelecek başörtülü kardeşlerinize selam duracaklar” demişti. Ve ardan 10 yıl geçmeden bu aynen gerçekleşti. Elhamdülillah.

Erbakan Hoca, Siyasi hareket ve mücadelesini bir cihat hareketi  olarak görüyor, inanıyor ve İbadet aşkıyla yapıyordu. Erbakan Hoca, özel eğitim toplantılarında, hep cihadı anlatır ve 90 yaşında, İstanbul seferine katılan, İstanbul'da şehit olan Eba Eyyüb el Ensari' yi örnek verirdi. ve “ Müslümanlık: namaz kılmak, Kur'an okumak, tesbih çekmekten ibaret olsaydı Eyüp el-Ensari'nin İstanbul'da ne işi vardı?" derdi.

Erbakan Hoca, bana diyorlar ki “Sen, Müslümansın, git namazını kıl, Kuranını oku”. Ben de onlara “Kuran okuduğum zaman, Kuran bana kalk cihat et, mücadele et, diyor” derdi.

Erbakan Hoca, siyasi mücadelesini “Milli Görüş” olarak ifade eder ve “Milli Görüşü de; Şehitleri şehit yapan, gazileri gazi yapan manadır.” “Milli Görüş, Ebu Eyüb el Ensari’nin imanıdır.  Sultan Fatih in görüşüdür.” “diye tarif ederdi. “İslamsız Saadet olmaz” derdi

Erbakan Hocamız, davasını anlamayan ve bu siyasi mücadeleyi basit bir particilik olarak gören, “ bak yaşı Seksen olduğu halde hala siyasetle uğraşıyor, yeter artık” diyenlere karşı, bir Müslümana nasıl, “ yaşı doksan, hala namaz kılıyor, yeter artık” denilmezse bu çalışmalar içinde, bu söylenemez.

Erbakan Hocamız, hiç bir zaman, sonuca, başarıya odaklanan bir mücadelenin içinde olmadı. Biz, çalışmakla mükellefiz, başarı ve sonuç ancak Allah’a aittir. “ Biz zaferle değil, Seferle mükellefiz.”  Derdi. Ve bu ilkenin sonucu, seçimlerde yüzde 3 de, 5 de alsa, Yüzde 25 de alsa, asla ümitsizliğe düşmez, aynı aşk, aynı heyecan ile çalışmalara devam ederdi.

Seçim sonrası, moralleri bozulmuş, artık bu iş bitti diye ümitsizliğe kapılan partilileri, bu vaziyetten, Erbakan Hocanın bu tavrı, yüksek morali ve gayreti kurtarır, kedilerine getirirdi. Moralsiz bir şekilde Ankara’ya gidenler, motive ve şarz olmuş olarak dönerlerdi.

Erbakan Hocanın, Refah Partisinin kapatıldığı ve camianın artık her şey bitti diye üzüntü ve yeis içine düştüğü o zor zamanda,  yaptığı o muhteşem konuşma bunun açık örneğidir.

“ Bu karar tarihin akışı içinde basit bir noktadır.”

Son olarak “ Ayinesi iştir, kişinin lafa bakılmaz “ ifadesi gereğince Erbakan’ın bir yıllık iktidarı süresince yaptıklarına bakmak yeterli olacaktır. Bunu insaf sahibi herkes bilir ve takdir eder.

Özetle, Erbakan Hocamız, hayatını davasına adamış, bu millete, bu millete hizmete adamış ve bu konuda asla geri adım atmayan, bu davadan asla vaz geçmeyen bir liderdi.

Hamdolsun, bu gün Erbakan Hocamızın ektiği tohumlar filizlendi, büyüdü. Meyve veriyor. Erbakan attığı temel, başlattığı bu hareket ve açtığı bu yol sayesinde, Müslümanlar,  büyük ölçüde, kendilerine karşı yapılan her türlü baskı ve ayırımcılık kurtuldular.

Erbakan’ın başlattığı bu mücadele sayesinde, Müslümanlar, bu ülkede hakkettikleri makamlara geldiler.  Ülke yönetiminin her kademesinde söz sahibi oldular. Müdür oldular, Genel Müdür, Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldular.

Bu mücadelenin geldiği nokta, bu gün, Ülkemizi, -hatasıyla sevabıyla- Erbakan okulunda, ocağında yetişen kadrolar, Erbakan Üniversitesi’nden mezun, Erbakan Hocanın talebeleri tarafından idare etmektedir.

Bu, bir Erbakan Hoca başarısıdır...

Rahmetullahi aleyhi...

 

YORUMLAR
Musa Bayındır
27.2.2021 19:22
Kıymetli hocam, kaleminize yüreğinize sağlık, tabir caizse tek nefeste okudum. Muhterem hocamızada Allah tan rahmet ve mağfiret diliyorum.

M. Kamuran TÜRKER
27.2.2021 16:56
Allah, O'na ve kendi rızası için yaşayıp, gayret eden tüm mü'min kullarına rahmet eylesin.

Nurgül Yakın
27.2.2021 15:52
Mücadelesine ve azmine şahidiz. Kalemin daim olsun kıymetli hocam.

YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
YAZARLARTÜMÜ
Hasan DÜNDAR
Hasan DÜNDAR

G o n g o…

Sabri AKIN

TEFEKKÜR

Sabri AKIN

Vahye Bütünsel Yaklaşım…

Mehmet SAĞLAM
Mehmet SAĞLAM

Sınırları Kaldırmak!

Mehmet Ali ANŞİN

Mehmet Ali ANŞİN

Ramazan Keskin

m.Cihad ULUÇ
m.Cihad ULUÇ

Gayret ve Teslimiyet

Dr. Murat AYHAN

Dr. Murat AYHAN

Tekrar

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Sermaye ve Çevre Etiği

Tuba Reyyan YAŞAR

Tuba Reyyan YAŞAR

Konya

Abdulhakim YALÇIN

Abdulhakim YALÇIN

Din, Akıl ve Batı

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Kurban ve Niyet

Reşat CENGİL
Reşat CENGİL

Eğitim Üzerine

ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Derinlikten Yoksunuz

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

M. Mücahid SAĞMAN

M. Mücahid SAĞMAN

Keskin Bir Elveda

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Mücahit GÜLTEKİN

Mücahit GÜLTEKİN

Köpük Gider Su Kalır

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!