Kuran Ayı Ramazan

“Ramazan ayı (niye böylesine mübarek ve muhteremdir? Çünkü insanlar için hidayet rehberi olan ve doğru yolu...
Kuran Ayı Ramazan
Mahmut BALCI
Mahmut BALCI
Eklenme Tarihi : 13.04.2021
Okunma Sayısı : 469

“Ramazan ayı (niye böylesine mübarek ve muhteremdir? Çünkü insanlar için hidayet rehberi olan ve doğru yolu tanıtan ve Furkan olan (Hakk ile Bâtıl’ı birbirinden ayıran) apaçık belgeleri (kapsayan) Kur’an bu ayda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya yetişip şahit olursa artık onu (orucunu) tutsun… (Bakara 185)

Allah hamdolsun ki, bizleri Kur’an ve Oruç ayı Ramazan ayına ulaştırdı.
Bütün dost, arkadaş ve kardeşlerimizin Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ediyorum. Rabbimden bu Ramazanı, bizim için, ailelerimiz için, milletimiz, İslam ümmeti ve insanlık için hayırlı ve bereketli kılmasını niyaz ediyorum. .

Ramazan, Kuran aydır. Kuranın indirilmeye başlandığı aydır. Ramazanı on bir ayın sultanı yapan ve diğer aylardan üstün kılan şey, Kuranın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Kuran’ın indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu aydadır. O zaman, Ramazan bizi Kuran’a, Kuran’ın mana ve önemi üzerinde düşünmeye yöneltmelidir. Kuran’a sırt çevrilerek ramazan değerlendirilemez.

Bu yazımızda bunu konu üzerinde durmaya çalışacağım.

Evvela Kuran nedir? Sorusunu, bize, bu Kitabı gönderen Rabbimiz nasıl cevaplandırıyor, ona bakalım.

Resûl-i Ekrem (sav) âlemlere rahmet olarak gönderilmiş, [Enbiya, 107] ve O’na, en büyük mucize olarak Kur’ân-ı Kerim verilmiştir.[ Buhârî, İ’tisâm, 1] Kur’an; Karanlıklara ışık, [İbrahim, 1] doğru yola rehber, [Bakara, 185.] ve müminlere rahmettir. [Neml, 77 ] Kur’ân-ı Kerîm, doğruyu eğriden ayıran bir kelâm olarak [Târık, 13 ]sözlerin en güzeli [Zümer, 23] ve en doğru yola iletenidir. [İsra, 9.] O Kur’an ki, hakikatin kesin bilgisi [Hakka, 51.], mübârek bir zikir [Enbiyâ, 50] ve büyük bir haberdir. [ Sâd, 67 ] Bütün bir âleme ve özellikle doğru varmak isteyenlere öğüt, [Tekvîr,27-28] apaçık bir nûr, [Nisâ, 174.] ve gönüllere şifadır. [Yunus, 57]

Kuranı Yüce Rabbimizin, Yukarıda bize tanıttığı şekilde bilmemiz, tanımamız ve inanmamız gerekir57

Evet,  Kuran’ı Kerim; Alemlerin Rabbi, Rahman Rahim olan din günün sahibi Kerim olan Yüce Rabbimizin kelamı ve bize hitabıdır.
Kur’an; Yüce Allah’ın, İnsanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, putların, putlaşanların, tağutların boyunduruğundan, kula kulluktan, zulüm, küfür, şirk ve cahiliyeden kurtarıp bir Allah’a kulluğa çağırmak için gönderdiği son ilahi hak kitaptır. Rabbimizin kıyamete kadar geçerli olacak evrensel mesajıdır.

Gerçekten size Allah’tan bir nur ve apaçık bir kitap geldi. Rızasını arayanı Allah o kitapla kurtuluş yollarına götürür ve onları iradesiyle karanlıklardan aydınlığa çıkartır, dosdoğru yola iletir.” (Maide 5/ 15-16)

Kuran okuyan, dinleyen Kuranla muhatap olan her Müslümanın; Bu Kerim Kitabı, O’nun mana ve önemini, O’nu okumanın öğrenmenin anlam ve önemini bilmesi ve inanması gerekir.

Kur’an ı Kerim, Allah tarafından gönderildiğinde şüphe bulunmayan bu kitap, muttakiler için bir yol göstericidir.” (Bakara 2/ 2)

Kuran okumak, O’nu anlayarak okumaktır. Anlamadan yaptığımız bir okuma (yanlış demiyoruz) eksik bir okumadır. Eksik Okumamızı mana ile tamamlamalıyız.

Kuranı anlamak ve yaşamak için okumalıyız.
Kuranı Kerim bu gün toplumumuzda yapıla gelen uygulamayla, geçmişlerin ruhuna hediye edilmek üzere hatimler yaptığımız bir ölüler ve mezarlık, kitabı değildir.

Kur’an-ı Kerim’in sırf ölülerin ruhlarını şad etmek amacıyla okunmasını eleştiren şair Mehmet Akif ERSOY bu düşüncesini şu dizeleriyle dile getirmiştir:

Ya açar Nazm-ı Celil’in, bakarız yaprağına
Yahud üfler geçeriz bir ölünün toprağına
İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için

Kur’an, Yüce Rabbimizin biz insanlara anlamak ve yaşamak için gönderdiği, ilahi kuralların, iman, ibadet, ahlak ve muamelat kurallarının olduğu bir hayat kitabıdır. Kuranı bu bilinçle okumalı yani anlamak ve yaşamak için okumalıyız.                 

Bu şuurla okuduğumuz zaman Kuran bizi hidayete, doğru yola götürür, dünya ve ahiret mutluluğunu sağlar.

Ayrıca, Kuran okumak ibadettir. Biz Kur’an okudukça sevap kazanırız. Bizim Kur’an öğrenmemize, Kur’an okumamıza vesile olan geçmişlerimiz de hisselerini alırlar.

Kuranı okurken, O’nun sıradan bir kitap olmadığını, alemlerin Rabbi, bizimde Rabbimiz olan Allah’ın sözü olduğunu bilerek ve inanarak ve ona yakışır bir edep, saygı, Rabbimizle konuşuyor, Rabbimizbizimle konuşuyorşuuru, heyecanı ve ibadet bilinciyle okumalıyız.

Kuran okurken Onun sadece lafızlardan ibaret olmadığını bilmeli, Onun bir manasının olduğunu ve o manayı anlamak mecburiyetinde olduğumuzu da unutmamalıyız. Kur’an’ın lafzına önem verdiğimiz kadar manasına da önem vermeliyiz.

Kuranı Kerimi okurken, Kuranın bize emrettiği “Tertil” ile “Tefekkür”, “Tezekkür” Tedebbür” ile okumaya çalışmalıyız.

Tertil: Kur’an’ı her harf, kelime, tertip ve manasının hakkını vererek, tecvit kurallarına uyarak, güzel, düzgün ve kusursuz bir şekilde ağır ağır ve tane tane okumaktır.
Kur’an ayetlerini okurken,gayemiz, ayetler üzerinde düşünmek, bu ayetlerde Rabbim bana ne diyor, benden ne istiyor, bana ne emrediyor, hangi öğüdü, hangi dersi veriyor, bunları anlamaya çalışmak olmalıdır.

Kuran Kerim okurken, Ayetin manasını, Rabbimizin muradını anladıktan sonra, benim bu ayet karsında durumum nedir, eksiğimnedir,fazlamnedir?Bunları düşünüp tespit etmek, Bunları tespit edip gördükten sonra kendimizi Kur’an ölçülerine göre düzeltmeye çalışmalıyız.
“(Rasûlüm!) Sana bu mübârek Kitâb’ı, âyetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik.” (Sâd, 29)

 “İslâm âlimleri, Kur’ân Kerim okumaktan amacın; onun hikmet ve manalarını tefekkür etmek ve gereğince amel etmek olduğunu söylemişlerdir.”
Kur’an öğretiminde, okunmasında asıl gaye, ortaya koyduğu hakikatler üzerinde düşünerek onu anlamaya ve ilkelerini hayatımıza aktarmaya çalışmaktır.
Bu yüce gayeye Kur’an’ı, Peygamberimizin ashabına öğrettiği şekilde okuyabilmekle ulaşılır.

Ramazan bir okul, Müminler bu okulun öğrencileri, Kuran, bu okulun eğitimprogramı..

İşte her Ramazan’da Müminler bu okula kayıt yaparak, Kuran eğitiminden geçerler. Bu eğitimin sonucunda Kur’an’la kendilerini eğitir, yeniler ve düzeltirler. Böylece hem Ramazanda, hem Ramazan sonrası hayatlarını Rabbimizin razı olduğu bir hayat sürerler.

Rabbim, cümlemize, Kuran ayı Ramazanda, amacına uygun olarak Kuran okumamızı, kedimizi Kuran’la yenilememizi ve rızasına uygun bir hayat yaşamımızı nasip eylesin.

Başı rahmet, ortası mağfiret sonu cehennemden kurtuluş olan bu mübarek ayın rahmete, mağfirete ve dünya ve ahiret sıkıntılarımızdan kurtuluşa vesile olmasın diliyorum.

(Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.)

 

YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
YAZARLARTÜMÜ
Hasan DÜNDAR
Hasan DÜNDAR

G o n g o…

Sabri AKIN

TEFEKKÜR

Sabri AKIN

Vahye Bütünsel Yaklaşım…

Mehmet SAĞLAM
Mehmet SAĞLAM

Sınırları Kaldırmak!

Mehmet Ali ANŞİN

Mehmet Ali ANŞİN

Ramazan Keskin

m.Cihad ULUÇ
m.Cihad ULUÇ

Gayret ve Teslimiyet

Dr. Murat AYHAN

Dr. Murat AYHAN

Tekrar

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Sermaye ve Çevre Etiği

Tuba Reyyan YAŞAR

Tuba Reyyan YAŞAR

Konya

Abdulhakim YALÇIN

Abdulhakim YALÇIN

Din, Akıl ve Batı

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Kurban ve Niyet

Reşat CENGİL
Reşat CENGİL

Eğitim Üzerine

ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Derinlikten Yoksunuz

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

M. Mücahid SAĞMAN

M. Mücahid SAĞMAN

Keskin Bir Elveda

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Mücahit GÜLTEKİN

Mücahit GÜLTEKİN

Köpük Gider Su Kalır

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!