Olaylara Sağduyulu Yaklaşmak Nasıl Olur!

Henüz çocuk sayılacak yaşlarımızdaydık. 12 Eylül darbesi henüz gerçekleşmemiş, ülke yangın yeri iken mahallemizin yaşlılarının mahallenin tek alevi mezhebine mensup komşumuz Murtaza Amca’nın evinin kapısında günlerce sabahlara kadar nöbet tuttukları
Olaylara Sağduyulu Yaklaşmak Nasıl Olur!
Hanifi TOSUN
Hanifi TOSUN
Eklenme Tarihi : 1.02.2021
Okunma Sayısı : 880

Henüz çocuk sayılacak yaşlarımızdaydık. 12 Eylül darbesi henüz gerçekleşmemiş, ülke yangın yeri iken mahallemizin yaşlılarının mahallenin tek alevi mezhebine mensup komşumuz Murtaza Amca’nın evinin kapısında günlerce sabahlara kadar nöbet tuttuklarını hatırlıyorum. Mahallemizin gün görmüş yaşlıları, mahallemizin gençleri provokasyonlara kanıp, tahriklere kapılıp yanlış işlere teşne olurlar korkusu ve duyarlılığıyla böyle davranmışlardı.

Ülkenin siyasetçi, gazeteci, bilim adamı, yazar, çizer, sinemacı görünümlü derin mihrak unsurlarının sürek avında halkı sağ-sol, Alevi-Sünni kutuplaşmasına mahkûm ettikleri bir dönemde halktan vasıfsız vatandaşların böylesine sağduyulu bir yaklaşımı ve anlamını yıllar sonra anlayacaktım.

Ülke öyle bir cendereye mahkûm edilmişti ki aynı parmağın tetiğini çektiği silahtan çıkan mermilerin bir sağdan bir soldan insanlarımızı vurduğu yıllardı. Provokasyonun bininin bir para etmediği günlerdi. Havanın puslu, ortamda çakalların cirit attığı zamanlardı. Ülke insanının sağ-sol, Alevi-Sünni diye ayrıştırılıp iç çatışmaya sürüklenmesinin zemini de bu puslu ortamdı. Tam da bugünlere denk gelen Malatya’nın sevgili belediye başkanı Hamido’nun hunharca bir suikasta maruz kalması da bu ortama hizmet etsin diye gerçekleştirilmişti. Hamit Fendoğlu namı diğer Hamido, iki torunuyla beraber Hakka yürümüştü.

Hani zaman zaman halkların ufuksuzluğundan, geri-yoz olduğundan bahsedilir, hatta avam diye aşağılanır kimi zaman. Sıradan insanlar olarak vasfedilip aşağılan halk kitlelerine karşın bir kısım insanlar, entelektüel oldukları zehabıyla her şeyin en iyisini ve en doğrusunu bilen insanlar olarak lanse edilir.

Hakikat bu mu? Asla! Zira yaşanmış binlerce örneklik içinde anlattığım olayı düşündüğümüzde bu halkın sağduyusunun, ufkunun ve vizyonunun bahsi geçen güruhtan fersah fersah ileri düzeyde olduğu görülür. Çünkü ülke insanının ufku coşkun seller gibidir. Hatta kendilerine entelektüel diyenlerden daha sağ duyulu, isabetli, mantıklı davranırlar. Zor zamanlarda kurulması gereken cümleleri kurar, takınılması gereken tavrı takınıp atılması gereken adımları atarlar. Ülke insanını asla düşman kategorisine almayan, hatta dış dünyadaki insanları dahi engin ufkunda merhamet nazarıyla değerlendiren bu halkın, kendilerini dar ufuklara hapsetmeleri söz konusu dahi edilmez.

Peki ama “Olmaz da geçmiş dönemde ülkeyi siyasi cinayetlerle sarsıp karşılıklı fitne tohumları ekip halkı kampa bölmeler yaşanmadı mı?”

Evet, birtakım mahfillerde pişirilip sahnelenen acı olaylar yaşanmıştır bu topraklarda. Halkın bir kısmının da bu acı olaylardan ciddi anlamda zarar gördüğü de doğrudur. Bu olaylar, karanlık ve puslu vadilerde cirit atanlarca tertiplenmiş, kontra ataklarla, provokasyonlarla, bu halkın çok az bir kısmına yaptırılmış mühendislik faaliyetleri olarak tezgâhlanmıştır. Ancak olayları detaylandırırsak ne Türk ne Kürt ne Alevi ne Sünni ne laik ne anti laik ne Hıristiyan ne de herhangi bir din mensubunun bu olaylardan razıdır. Bu olayları işleyenlerin halkın maşeri vicdanında hep mahkûm edildiklerini görürüz. Günün sonunda halkın sağduyusunun baskın çıktığını da…

Günün dünyasında yaşanan olaylara, gelişen gündemlere tepki korken şu toplumun asli unsuru olan halkın sağduyulu yaklaşımı ile hareket edersek geçmişte yaşanan acı olayları, tekrardan yaşamaz, karanlık mahfillerde gezinen yarasa ruhlu, azgın ve sapkın taifenin sürek avında heba olmayız.

Uzun bir zamandan beridir ülkemiz ve bölgesi bir darboğazdan geçiyor. Çıkartılan kriz, kaos ve keşmekeşten ötürü zor günler yaşıyoruz. Tam da böyle günlerde topluma yön veren aydın, entelektüel, siyasetçi hasılı topluma yön veren herkesin biraz daha sağduyu ile hareket etmesi gerekiyor. Ancak olması gerekenin çok ötesinde hareketlere imza atıldığına şahit oluyoruz. Yer yerinde oynuyormuşçasına bir tavrın ve eylemin sahipleri olarak ortaya çıkan ve bölge insanının çıkarlarını hesaba katmadan hareket eden sömürgeci güçlerin ileri karakolu gibi hareket eden birtakım çevrelere şahit oluyoruz.

Oysa halkın gerçek gündemi de dertleri de hayattan beklentileri de bunların yarattığı gündemlerin çok uzağındadır.

Unutmayalım sömürgecilerin tavında demlenenler ya ihanet içinde hareket ediyorlar ya da gerçekten büyük bir gafletin içinde yüzüyorlar. Yoksa çıldırmışçasına toplumu kamplara bölmelerinin izahı yoktur.

Ama şunu bilin bu halkın sağduyusu, tüm oyunların bozucu etmenidir. Dün olduğu gibi bugün de yarın da kurulan oyunları yerle yeksan edecek kudrettedir.

 

YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
YAZARLARTÜMÜ
Hasan DÜNDAR
Hasan DÜNDAR

G o n g o…

Sabri AKIN

TEFEKKÜR

Sabri AKIN

Vahye Bütünsel Yaklaşım…

Mehmet SAĞLAM
Mehmet SAĞLAM

Sınırları Kaldırmak!

Mehmet Ali ANŞİN

Mehmet Ali ANŞİN

Ramazan Keskin

m.Cihad ULUÇ
m.Cihad ULUÇ

Gayret ve Teslimiyet

Dr. Murat AYHAN

Dr. Murat AYHAN

Tekrar

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Sermaye ve Çevre Etiği

Tuba Reyyan YAŞAR

Tuba Reyyan YAŞAR

Konya

Abdulhakim YALÇIN

Abdulhakim YALÇIN

Din, Akıl ve Batı

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Kurban ve Niyet

Reşat CENGİL
Reşat CENGİL

Eğitim Üzerine

ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Derinlikten Yoksunuz

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

M. Mücahid SAĞMAN

M. Mücahid SAĞMAN

Keskin Bir Elveda

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Mücahit GÜLTEKİN

Mücahit GÜLTEKİN

Köpük Gider Su Kalır

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!