İmdat

Koridorun kasveti ve sessizliği insanı ürkütmeye yetiyordu...
İmdat
Dr. Murat AYHAN
Dr. Murat AYHAN
Eklenme Tarihi : 13.01.2022
Okunma Sayısı : 226

Koridorun kasveti ve sessizliği insanı ürkütmeye yetiyordu. Koridorun sessizliği girişte beliren gölgelerin etkisi ile bozulacağa benziyordu. Birbirinin aynı iki gölge ortasında neredeyse fark edilmeyen üçüncü bir bedene ait başka bir gölgemsi bir görüntü. Koridorun sonundaki pencereden süzülen loş ışık gözleri kamaştırıyordu. Gölgelerin cılız ışığı karanlığa çevirmesi ve yürümekte olan bu üç kişinin ayakkabı tabanlarındaki köselelerin kulakları tırmalayan sesleri dışında canlılığa ait hiçbir ibare neredeyse bulunmamaktaydı. İki polis ve oraların tam ortasında bir mahkûmun erimiş bedeni akıp gitmekteydi usulca, ümitsizce, çaresizce, yılmış ve yıpranmış…

İlerleyen üç beden koridorun sonundaki koyu kahve renkli kapının önüne gelip durdular. Kapıyı içerden açan Mübaşir; Gür sesiyle:

-Sanık, Mustafa CAN diye seslendi.

Mübaşir üç kişiden başka kimsenin bulunmadığı koridorda var gücü ile bağırıyordu. Sesi ise boş koridorda yankılanıyordu.

Polis memurları, koridorda bekleyen beyaz spor ayakkabı üzerine siyah düşük bel kot pantolon ve kırmızı yırtık kazaklı;  cılız, saçı başı dağınık, gözleri şişmiş ve kızarmış, elleri titreyen, dudakları kupkuru on altı-on yedi yaşlarındaki gence eşlik edip mahkeme salonun kapısından içeriye beraberce girdiler.

Polisler sanığı hâkimin tam karşısındaki kürsüye getirip iki adım geriye çıktılar.

Hâkim, göz ucuyla karşısında bitkin duran gence baktı.

Gençte umutsuzca bir bakış attı. Hâkime.

Göz göze geldiler.

Hâkim,

-Genç adam dosyan kabarık, uyuşturucu madde bulundurmak, uyuşturucu madde satışı yapmak, hırsızlık, gasp ve buna benzer birçok suç işlemişsin. Bu suçları neden işledin?

Genç,  hâkime çaresizce baktı.

-Neden mi? Çünkü; ben bir bağımlıyım. Uyuşturucu madde bulamadım mı krize giriyorum gözüm hiçbir şey görmüyor. O an her şey yapabilirim. Bende bu durumdan memnun değilim. Ama; maalesef ben bir bağımlıyım. Ne olur. Beni yargılamayın bana yardım edin!

Yaşlı gözlerle hâkime baktı ve konuşmasına devam etti.

-Bende sokaklarda yürümek, parklarda oynamak, topluma karışıp hayatın güzelliklerinden faydalanmak istiyorum.

-Ne olur beni kurtarın! Bana yardım edin yargılamayın beni! Çünkü; ben bir bağımlıyım.

Dünya nüfusunun %5 yaklaşık 400 milyon insan 2021 yılı içerisinde en az bir uyuşturucu madde kullandı ve maalesef bunların onda biri yaşamını yitirdi. Ne yazık ki geçen yıl 1,5 trilyon dolar uyuşturucu piyasaya sürüldü. Bu kötü tablo ülkemize de sirayet etmiş durumda tüm mücadelelere rağmen bağımlılıkta artış var ve bunların beşte biri 15 yaşının altındadır. Ülkemizde ceza evlerinde gözlem altında bulunan hükümlülerin ve tutukluların %35’ini uyuşturucu madde satan ve kullananlar oluşturuyor. Ülkemizin nüfusunun %72 sinden fazlası genç olması hasebiyle çok dikkatli davranılmalı ve bu çağrıya kulak vermeliyiz. Bu tıpkı depremde enkaz altında kalıp “Sesimi duyan var mı”  diyerek bağıran gibi yardıma muhtaç bireylerin imdat çığlığı! Lütfen. Bu sese kulak verelim. Hep birlikte bağımlılıktan kurtulmak için neler yapabiliriz bunu ortaya koyarak hareket etmeliyiz. Spor, sanat, kültür, eğitim ve ekonomi olmak üzere tüm çevrelerin işbirliği yapıp bu İMDAT sesine kulak vermesi dileğiyle…

(Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.)

 

YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!