Narsizm Gemisi

Dünyadaki en değerli varlık benim benden daha değerli hiç kimse yok sorusuna sizin cevabınız ne olurdu?...
Narsizm Gemisi
Dr. Murat AYHAN
Dr. Murat AYHAN
Eklenme Tarihi : 5.07.2022
Okunma Sayısı : 302

Dünyadaki en değerli varlık benim benden daha değerli hiç kimse yok sorusuna sizin cevabınız ne olurdu? Dr. Twenge 1950den 2000li yılların başına kadar bu soruyu üniversitede dersine girdiği tüm öğrencilerine sormuş. Bununla kalmamış kitleyi genişlettirip ergenlik dönemi başlangıcındaki gençlere de aynı soruyu yöneltmiş. Elli yıldan fazla bu soruyu bıkmadan usanmadan sormaya devam etmiş ve iki milyon kişilik dev bir anket havuzu oluşturmuş. Aslında oluşturduğu havuz Amerikanın yakın tarihine yönelik çok ciddi bilgiler elde etmemizi sağlıyor. 1950 yılında Amerika da evet dünyadaki en değerli varlık benim diyen gençlerin oranı %12 iken, bu oran 30 yıl gibi kısa sürede 1980 yılında %80'ne çıkıyor. Daha sonraki yıllarda ilerleyiş devam ediyor ve 2000'li yılların başında oran %97 düzeyine ulaşıyor. Bu bilgilerin tümünden Dr. Twenge "Ben Nesli" kitabında detaylı olarak bahsediyor. Aslında kitap narsizm ve narsist kişilik özelliklerinden bahsediyor. Yazının başında sorduğumuz soruya evet diyen kişi aslında narsist yapısını tescillemiş oluyor. Bu tescil ile olay farklı bir boyut alıyor. Narsist yapıdaki birey sadece kendine değil toplumun tamamına da etkiyor. Bireyin değişimi topluma etkiyor aynı zamanda toplumun değişimi de bireye etki ediyor. Bu esasında çift yönlü birbirini tamamlayan süreç yumağı. Narsizm yükselişine parelel olarak Amerikan toplumunda boşanma oranlarındaki değişim neredeyse aynı çünkü tahammül üzerine ve karşısındakine katlanma, sabır gösterme, kötü yanlarını değilde iyi yanlarını görme olarak adlandıracağımız evlilik sözleşme metni narsist bireyin kişiliği ile taban tabana zıt bir olgu.

Bu olguyu en güzel Sezai Karakoç özetliyor "Biz tek tek az değiliz, birlikte çok değiliz".  Aslında kişi tek başına bir değer rabbimiz bunu "Eşrefi Mahluk" kavramı ile yüce kitabımızda bizlere bildiriyor. Fakat bu diğer insanlardan çok daha özel olduğumuz en değerli olduğumuz, mükemmellik iksiri içtiğimiz, hatasız olduğumuz, olağanüstü güçlere sahip olduğumuz başkalarının haklarını istediğimiz gibi çiğneyeceğimiz, toplumu hiçe sayıp başımıza buyruk hareket edeceğimiz, kimseye yaptığımız eylemlerden dolayı hesap veremeyeceğimiz anlamına gelmez. Bu nokta toplumumuzda ebeveynlerin çocuklarda yanlış bir algı oluşturduğu kanaatindeyim. Çocuklarına sen değerlisin kimsenin seni üzmesine izin verme yerine sende değerlisin iletişime geçtiğin, diyalog kurduğun diğer insanlarda en az senin kadar değerli kavramsal çerçevesini çizmeleri gerekli. Aksi taktirde "Ben ağa sen, ağa bu ineği kim sağa" paradoksu oluşmakta ağa ve maraba hep birlikte çiftlik çalışanları ile birlikte iflasa sürüklenmektedir.

Twenge dünyadaki en değerli varlık benim daha değerli varlık yok sorusuna evet diyenlerin Amerikan toplumunu iflasa sürüklediğini toplumda artık dışarıdan baktığında çok özgüvenli şekli şemali düzgün adeta şişirilmiş balonları sokakta dolaştığını, bu balonları en küçük bir tökezlemede hızlıca söndüğünü bize bildirmektedir. Tek doğru kendisinin olduğunu düşünen tanrının yeryüzündeki yegane temsilcisi gibi kendini gören karşı taraf ne yaparsa yapsın sonucun kendi istediği gibi olmasını isteyen empati yoksunu, farkındalık fakiri ego kralı yığınlar kendi benliklerinde boğulurken yaşadıkları toplumu da bataklığa çevirerek hayatı insanlara dar ediyorlar. Hayat anlamsız bir hal alıyor ve anlamsızlaşan bir hayatı yaşamaktansa ölümü tercih eden bireyler meydana geliyor. Sonuç olarak; Twenge kitabını okuduğumda ülke olarak Amerikayı psikolojisi ile, ekonomisi ile, sanatı ile, yaşam tarzı ile sanki motomot taklit ediyormuşuz ve onların yaşadıklarını yakın bir zamanda kötü şekilde tecrübe edeceğimiz hissine kapıldım. Umarım biz böyle olmayız tabiî ki ötekinin hakkını gözeten ve herkesin refi Mahluk olduğunu kimsenin kimseden üstün olmadığı düsturunu çocuklarımıza aşılayıp bunu da hayatınızda uygularsak aksi taktir de milyonlarca narsistle aynı gemide nasıl birlikte batacağımızı izliyor olacağız.

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.

YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
YAZARLARTÜMÜ
Hasan DÜNDAR
Hasan DÜNDAR

G o n g o…

Sabri AKIN

TEFEKKÜR

Sabri AKIN

Vahye Bütünsel Yaklaşım…

Mehmet SAĞLAM
Mehmet SAĞLAM

Sınırları Kaldırmak!

Mehmet Ali ANŞİN

Mehmet Ali ANŞİN

Ramazan Keskin

m.Cihad ULUÇ
m.Cihad ULUÇ

Gayret ve Teslimiyet

Dr. Murat AYHAN

Dr. Murat AYHAN

Tekrar

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Süleyman Arif BEYAZKAYA

Sermaye ve Çevre Etiği

Tuba Reyyan YAŞAR

Tuba Reyyan YAŞAR

Konya

Abdulhakim YALÇIN

Abdulhakim YALÇIN

Din, Akıl ve Batı

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Kurban ve Niyet

Reşat CENGİL
Reşat CENGİL

Eğitim Üzerine

ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Derinlikten Yoksunuz

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

M. Mücahid SAĞMAN

M. Mücahid SAĞMAN

Keskin Bir Elveda

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Mücahit GÜLTEKİN

Mücahit GÜLTEKİN

Köpük Gider Su Kalır

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!