Sağlık Çalışanlarının Covid-19 İle Mücadelesinde Toplumsal Sorumluluklarımız

İnsanın varoluşundan günümüze toplumlar birçok sağlık sorunu mücadele etmiştir...
Sağlık Çalışanlarının Covid-19 İle Mücadelesinde Toplumsal Sorumluluklarımız
Dr. Murat AYHAN
Dr. Murat AYHAN
Eklenme Tarihi : 29.08.2021
Okunma Sayısı : 209

Giriş

İnsanın varoluşundan günümüze toplumlar birçok sağlık sorunu mücadele etmiştir. Bu mücadele yelpazesinin en büyük kısmını muhakkak ki; binlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep olan salgın hastalıklar oluşturmaktadır. Salgın hastalıklar tarih boyu coğrafyalara etki edip insanların ve toplumların yaşayışlarını değiştirmiştir.. Salgın hastalıklarla mücadele etmek isteyen toplumlar çeşitli arayışlara girişmişlerdir (Kılıç, 2004). Bu arayışların büyük bölümünde sağlıkçıların etkinliği ve gayreti önemli rol oynamıştır. Sağlık çalışanlarının gayretleri sonucunda ortaya çıkan çözümler ile sağlıklı bir toplum oluşturmaya gayret edilmiştir. Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarından tutunda, risk altında olma durumları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi topluma maksimum fayda sağlayacağı bilinen bir gerçektir (Kaya ve Özcan, 2009)

Salgının Küresel Boyutu

Toplumun tüm tabakaları ve özellikle özveri ile çalışan sağlıkçıların oluşturduğu çözümlerin toplumun tüm sınıflarına aynı düzeyde yansımış olması gerekir. Fakat teknoloji ve dijital çağ olarak isimlendirdiğimiz günümüzde bile Covid-19 salgını ile mücadele ederken öncelik ekonomik düzeyi yüksek olan toplumlara verilmiştir (DSÖ, 2020). Bu kapsamda birçok ülkenin üye olduğu Dünya sağlık örgütü bir açıklama yapma gereği duymuştur. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada aşılama çalışmalarının ekonomik düzeyi yüksek olan toplumlarla birlikte diğer alt ekonomik düzeye sahip olan toplumlara da aynı zamanda ulaştırılması gerektiğini belirtmiştir. Bu gereklilik özellikle Covid-19 gibi küresel bir sorun haline gelen salgınlarda kendini daha fazla hissettirmektedir.  Bilindiği üzere Covid-19 virüsü ilk defa  Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmış daha sonra ise tüm dünyaya yayılıp küresel bir boyuta ulaşmıştır. Dünya Sağlık Örgütü Çin Ülke Ofisi, 31 Aralık 2019 tarihinde, Çin’in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde, sebebi o an için bilinmeyen zatürre vakaları bildirmiş ve 5 Ocak 2020 tarihinde ise, daha önce insanlarda tespit edilmemiş yeni bir coronavirüs tanımlanmıştır. Başlangıçta 2019-nCoV olarak ifade edilen bu hastalık, daha sonra Covid-19 olarak adlandırılmış ve Çin’de ortaya çıktıktan sonra, üç ay gibi kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına almıştır. 12 Mart 2020 itibariyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 salgını; fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak dünya insanlığını tehdit etmeye devam etmektedir Bu virüsten ötürü bir çok ülke pandemi kararı almıştır (Budak ve Korkmaz, 2020).

Salgın Sürecinde Sosyal Sorumluluklarımız

Küresel bir salgın olan Covid-19 hayatın tüm boyutlarına etki etmiştir. Covid-19 sadece sağlık alanına etki etmekle kalmamış aynı zamanda ekonomik, sosyal ve hatta siyasal alanda bile kendini göstermiştir. Tüm dünyanın gündemi bir anda değişmiş bütün ülkeler Covid-19 ile mücadele programları açılamak zorunda kalmışlardır. İnsanların ve toplumların yaşayışları derinden etkilenmiş toplumların sosyal dengeleri alt üst olmuştur. İnsanların alışkanlıkları değişmiştir (Üstün ve Özçiftçi, 2020). Genelde bakıldığında tüm toplumsal sınıflara Covid-19 etkileri derinden görülürken bu sağlık çalışanlarında daha belirgin ortaya çıkmıştır. Sağlık çalışanlarının en çok desteklenmesi gereken bu dönemde toplumda sağlıkçılar Covid-19 ile mücadele eden değil de sadece Covid-19 riski, taşıyan bireyler olarak görülmüş hatta onlardan uzaklaşılmaya çalışılmıştır. Sağlık çalışanlarına toplumda destek kampanyaları düzenlenmiş ama bu kampanyalar uzun süreli olmamıştır. Örneğin sağlık çalışanları verdiği mücadeleden dolayı üç gün alkışlanmış daha sonra bu destek çokta fazla hissedilmemiştir.

Salgın Sürecinde Sağlık Çalışanlarına Karşı Sorumluluklarımız

Toplumun verdiği destekten memnun olduklarını belirten sağlık çalışanları bunun sürekli olması gerektiğini ifade etmişlerdir. Çünkü mücadele ettikleri Covid-19 virüsünün etkilerinin hem ortadan kaybolmadığı için kendilerine verilen desteğinde hemen ortadan kaybolmaması gerektiğini belirtmişlerdir.  Özellikle toplum tarafından verilen desteğin sadece görünür halde olmaması gerektiğini bu desteğin tüm yönleri ile olması gerektiğini belirtmişlerdir (TTB, 2020). Günlerce ailelerinden uzak kalan, düzenli bir uyku dahi alamayan, düzenli yemek yiyemeyen ama buna rağmen sürekli çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının toplumdan talebi ise kendilerine köstek olunmaması gerektiği yönündedir. Toplumda yaşayan bireylerden sağlık çalışmalarının en önemli talebi olaya biraz empatik yaklaşmaları gerektiğidir Bunun bir savaş olduğunu görünmeyen bir virüsle savaştıklarını en büyük destekçilerinin insanların onlara empatik yaklaşıp işlerini kolalaştırmaları gerektiğini belirtmişlerdir (İTO, 2020).

Sonuç

Sosyal sorumluluğun bir gereği olarak toplumun tüm bireyleri hassas bir zaman olan pandemi dönemlerinde sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Özellikle bu pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarına verilecek destek için alacağımız sorumlukları ve görevleri yerine getirmemiz toplumun sağlığı açısından önemlidir. Sağlıkçılar en önde pandemi ile mücadele ederken bizimde sorumluluklarımızın gereği sağlık çalışanlarını harfiyen dinleyip tedbirlere uymamız gerekmektedir (Özboran, 2020). Sağlıkçıların özellikle üzerinde durduğu maske kullanım, sosyal mesafe kuralı ve hijyen kurallarına dikkat ederek sağlık neferlerine destek sağlamalıyız. Böylelikle sağlık neferlerinin işleri kolaylaşacak ve toplum sağlığa daha kısa sürede sağlanacaktır (Koca, 2020).

Kaynakça

Çetintepe İ. COVID-19 salgını ve sağlık çalışanları. Journal Biotechnol and Strategic Health Res. 2020;1(Özel Sayı):50-4.

T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (2020). COVID-19 (SARSCoV2 Enfeksiyonu Rehberi (Bilim Kurulu çalışması).

Aslan R. Tarihten günümüze epidemiler, pandemiler ve Covid-19. Ayrıntı Dergisi. 2020;8(85):35-41. http://www. dergiayrinti.com/index.php/ayr/article/view/1353/2382

Kara A. Domuz gribi (Pandemik İnfluenza 2009, İnfluenza 2009 H1N1). Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi. 2010;53(1):42-58.

Agudelo, M.A.L., Jóhannsdóttir, L. ve Davídsdóttir, B., (2019), “A Literature Review of the History and Evolution of Corporate Social Responsibility”, International Journal of Corporate Social Responsibility, 4(1), s.1-23

G.K. ve Dartey-Baah, K, (2020), “Corporate Social Responsibility: Strategy for Boosting Brand Perception and Competitive Advantage”, In CSR and Socially Responsible Investing Strategies in Transitioning and Emerging Economies, IGI Global, s.65-78.

https://www.who.int/emergencies/what-we-do/prevention-readiness/disease-commodity-   packages/dcp-ncov.pdf?ua=1

(Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.)

 

YORUMLAR
Hacı Bayram Zengin
30.8.2021 11:41
Murat hocamın ellerine sağlık güzel bir analiz olmuş. Toplumun tüm bireylerinin sorumluluklarını yerine getirmenin önemini bir kez daha hatırlatmış olmasida bir okadar güzel olmuş.. Hasan ağabey sizlerde bizlere hatirlatmalarinizdan dolayı teşekkür ederim. Saygılarımla Dr. Hacı Bayram Zengin

YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
 Abdülaziz KIRANŞAL

Abdülaziz KIRANŞAL

Dinden Soğutan Dindarlık

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

İnsanı Kendi Olmaktan Çıkartan Bir Çağın İçindeyiz

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!