Tekrar

Bilgisayar programlarının intihaleri tespit etmediği dönemlerde bilimsel araştırma yöntemlerinde önemli bir eserin...
Tekrar
Dr. Murat AYHAN
Dr. Murat AYHAN
Eklenme Tarihi : 25.08.2022
Okunma Sayısı : 239

Bilgisayar programlarının intihaleri tespit etmediği dönemlerde bilimsel araştırma yöntemlerinde önemli bir eserin veya makalenin alıntı mı, kişiye has bir çalışma mı olduğunu anlamak için uzmanlar metin içindeki tekrarlara bakarlarmış. Uzmanların argümanı ise, insan belirli bir noktadan sonra kendini tekrar eder ve onu, o yapan nitelikleri belirgin olarak gösterirmiş. Günümüzde bu metot sosyal medya platFormlarında kişilik analizinde ve pazarlama stratejilerinde kullanılmaktadır.

İnsanın kendisini tekrar etmesi aslında iki şekilde ele alınmalıdır. Nitelikli tekrar ve niteliksiz tekrar olarak ele alınabilir. Nitelikli tekrar, belirli aralıklarla kişinin önemli gördüğü ders, kitap, düşünce ve hayatına etki edeceğini düşündüğü olumlu tekrarlar diye adlandırabiliriz.  Nitelikli tekrarların insan zihnini canlandırdığı ve zekaya olumlu etkilerinin olduğu ile ilgili psikolojik kökenli çalışalar mevcut. Buna ilaveten kanımca her yıl ramazanda Kuran-ı Kerimi baştan sona ele almamız ve her gün namazı tekrar etmemizin bizi yaratan rabbimizin, bizleri en iyi tanıyan olarak bizlere emretmesinin hikmetinin bu yönde olduğunu düşünüyorum. Niteliksiz tekrarın ise gizli öğrenmelerin kaynağı olduğu kanaatindeyim.

Zihnimizin haritasını bir yere çizdiğimizi düşünelim. Zihnimizle verdiğimiz kararların ya da yaptığımız eylemlerin ne kadarı bilgi dünyamızdan süzülerek hayata yansıyor bunu idrak etmeliyiz. Zihnimizden çektiğimiz bilgilerin ne kadarı bizim ne kadarı bize ait veya bu bilgiler niteliksiz tekrarlarımıza mı ait. Tam bu noktada bilgi dünyamızın haritasının fotoğrafını çekip masaya yatırmalıyız. Örneğin Türkiye haritası gibi zihnimizi de yedi bölgeye ayıralım. Zihin haritamızdaki bilgilerin 1. Bölgesi hakikatten aldığımız doğuştan bize bahşedilmiş bilgiler, 2. Bölgesi ailemizden ve çevremizden aldığımız bilgiler, 3. Bölgesi ve diğer bölgeler maalesef karanlık heleki dijital çağda kalan beş bölge TV, PC, vb. sosyal ağlar. Zihnimizin bilgi haritasını dijital dünyadan akan ve nereden geldiği belirli olmayan bilgilerle doldurduk. Manyetik alan etkisi ile yönlendirimeye, durdurulmaya, donrurulmaya, her an hareket ettirilmeye ve malesef manüpile edilmeye açık bilgiler. O kadar yüksek düzeyde bir bilgi kirliliği mevcut ki dijital dünyada niteliksiz tekrarlara bile bizleri hasret bıraktı. Manyetik alanda sıkışmış zihinlerimiz istenilen frekansa ayarlanabilmekte ve istenilen yere yöneltilmektedir. Bireylerin toplumu oluşturan özneler olması hasabiyle, önce biri sonra bini en son ise milyonlar dijital dünyaya kanalize edilerek istenilen yere sürüklenmektedir. Peki çare Ne?

Tefekkür; hız ve haz çağında akan bu nehir nereye su taşıyor diye kendimize sürekli sormalıyız. Bazen nehirden çıkıp suyun akışını izlemek nitelikli yalnızlık ve nitelikli tekrarlarımızla ruhumuzu temize çıkarmak ve arınma arayışına girmek. Manyetik alanın bizi etkisine alamayacağı zamanlar oluşturmak, gecenin sessizliğinde tefekkür etmek. Belki en büyük ibadet çağımızda…

Bu dünyanın bize ait olup olmadığını intihal programına koyulduğu yerdir tefekkür. Zihnimizdeki nereden geldiği belli olmayan karanlık bölgeleri aydınlatmaktır. Acaba hayatımızın ne kadarı intihal hiç düşündünüz mü? Beynimizi programa atıp kopyala yapıştır kısımları öğrenebileceğimiz bir sistem tasarlayıp bu işi çözmek belki daha basit gelebilir size ama bizleri basit olana mahkum etmek isteyen hayatımız çalmak isteyen birileri basit perdesinin arkasında saklanıyor. Basitleştirip kimliğimizi ve kişiliğimiz çalıp bizlere kendi istedikleri bir tasavvuru dikta etmek amaçları. Bundan kurtulmanın reçetesi ise rabbimizin bize sunduğu tefekkür nimeti ve nitelikli tekrarlar. Var msınız hayatımızda tefekküre ve nitelikli tekrarlara yer açmaya…

Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.

YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Yasince Yaşamlar

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!