Üstadim Cevdet Said Bugün Vefat Etti

Başkasının ölümü herzaman bizleri etkileyen bir husus değildir...
Üstadim Cevdet Said Bugün Vefat Etti
Hasan DÜNDAR
Hasan DÜNDAR
Eklenme Tarihi : 30.01.2022
Okunma Sayısı : 935

Başkasının ölümü herzaman bizleri etkileyen bir husus değildir.Ancak size hitaben başınız sağolsun denildiğinden hissedirsinizki en yakınınızdan birisi vefat etmiştir…Bugün ben böyle karmaşık bir duygu yaşıyorum işte…Sabahtan beri bir çok dost, yakın arkadaş ve tanıdıklar telefon mesajları ile bana hitaben “başın sağolsun üstad Cevdet SAİD vefat etmiş” diye bildirince hem üzüntümü kelimelerle tarifsiz bir acınının içine düşerken hemde üstad Cevdet Said ile anılıp onun ailesinden biri olarak anılırcasına taziye verilmenin gurur ve onurunu yaşıyorum elhamdulillah…Rabbim kendisine rahmet, mağfiret etsin, mekanı cennet olsun inşallah…Rabim biz sevenlerine dost ve arkadaşlarına ailesine akrabalarına sabırlar nasip eylesin…Gerçekten üzüntümüz büyük…

Suriye'nin Çerkez (kafkas) asıllı ünlü İslam alimi Cevdet Said, yoğun bakım tedavisinin sürdüğü İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vefat etti.haberi; Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreter Ali Muhyiddin el-Karadaği, Said’in vefatı sonrası taziye mesajı yayınlaması ile duyuldu. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Karadaği “Cevdet Said hoca sabaha yakın dünyamızdan ayrıldı.  Cezayirli düşünür Malik bin Nabi'nin en büyük talebelerindendi. O sivil direnişin kurucularındandı. Zulme karşı çıkmakta ısrarcı olmak onun ilkelerinden birisiydi. Allah ikisine de rahmet etsin. Günahlarını bağışlasın, mekanı cennet olsun.” ifadelerini kullandı.

Cevdet Said'in vefat haberini ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop duyurdu. Şentop sosyal medya hesabından şunları yazdı: "İslam âleminin değerli mütefekkiri Cevdet Said, 91 yaşında İstanbul’da Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ailesine, sevenlerine ve İslam düşünce dünyasına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin."

Cevdet Said ile ilk temasım 1984 te yeni mezun bir genç mühendis iken İnsan Yayınları tarafından dilimize çevrilerek düşünce dünyamıza kazandırılan “Bireysel ve toplumsal değişmenin yasaları” isimli kitabını okumak ile olmuştu…Adeta bir toplum mühendisliği reçetesi olan bu kitab çok ilgi alanıma girmişti…Bu çalışma, o yıllarda Türkiye’nin içinde bulunduğu 80 ihtilali sonrası sorgulamalar açısından önemli fikirler barındırmaktaydı…Türkçede yayınlanan bu ilk kitabından uzun bir aradan sonra pınar yayınları ard arda Cevdet Said’in kitaplarını Türkçeye tercüme ederek düşünce dünyasına katkıda bulundu…

Cevdet Said'in ailesi, Rus-Kafkas Savaşı'nın 1864'te sona ermesinin ardından zorla yurtlarından edilince, Suriye'de Golan Tepesi'nin eteğindeki Bi'ru'l Acem köyüne yerleşmiş 31 Ocak 1931 yılında doğan Cevdet Said, 1958 yılında El-Ezher Üniversitesinde okumak için Mısır'a gitmiş. Üniversitenin Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren Said, eğitim fakültesinde ihtisas yapmış. Suudi Arabistan ve Suriye'de öğretmenlik de yapan Said, daha sonra Suriye'deki köyüne dönmüş. 1950'li yılların sonlarından itibaren başlattığı yazma, araştırma inceleme ve konferans verme faaliyetlerini sürdüren Said, düşüncelerinde özellikle İslâm'â şuurun yeniden tashîh edilmesi ve şiddetin reddi, diyalog, anlaşma, uzmanlaşma, birlikte yaşam gibi konular üzerinde yoğunlaştı.- İlk kitabı 1966'da çıkmış…Saidin, ilk kitabı "Adem'in İlk Oğlunun Mezhebi: İslami Harekette Şiddet Sorunu"nu 1966 yılında yayımlanmış.

Suriye’deki hayatı engelleme, takip,hapis ve çilelerle dolu adeta…Hafız Esad döneminde beş kez tutuklanan ve nihayetinde öğretmenlik görevinden uzaklaştırılan Cevdet Said köyüne dönerek odunculuk, arıcılık ve süt inekçiliği yaparak geçimini temin etti. Aralık 2012’de köyünün bombalanması ve kendisi gibi Ezher mezunu kardeşinin yaralı bir muhalif askere ilk yardım hizmeti verirken Esed’in keskin nişancıları tarafından şehid edilmesi üzerine evini barkını terk ederek Türkiye’ye geldi. Said, 20 Aralık 2012’de Türkiye’ye yerleşmiş, yaşamını burada sürdürmeye karar vermişti. Cevdet Said  Türkiye’de , İstanbul Beykoz’un şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta, Akbaba köyünde mazbut bir evde eşi ve şehit olan kardeşinin çocuklarıyla birlikte yaşıyordu.

Odönem Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü olan Sabri Akın kardeşimizle birlikte 12 ocak 2016 yılında İstanbul’da kızının evinde görüştük ve Malatya’da yapılacak olan Malatya kitap fuarına davet ettik.Davetimizi prensip olarak kabul etmesine rağmen sağlık sorunlarından dolayı kitap fuarına katılamamıştı…Kitap fuarına katıldığında kitaplarını okuyan sevenleri ve lise öğrencilerinden oluşturulan kitap okuma gurublarındaki gençlerle beraber olsun diye hazırlıklarda yapılmıştı.Bu konuda O dönem Kent Konseyi ve MEB Malatya il müdürlüğü öğretmenleri büyük çabalar sarftmişlerdi.İdris SÖYLEMEZ’in şahsında hepsine teşekürler olsun.

“Malatya Akademi Düşünce Topluluğu” olarakta o yıl yazın yedi güzel kardeşimle birlikte yaz aylarında Cevdet Said Kitaplarını okuma atölye çalışmalarını kendi aramızda yaptık. Daha sonra kendi aramızda yaptığımız bu müzakereli okumaları arzu eden gençlerle birlikte sekiz haftalık bir OKUMA ATÖLYESİ ÇALIŞMASI olarak Malatya BİLSAM derneğinde tekrar ettik… Üstad Cevdet Said sağlık sorunlarına rağmen müracaatımızı kabul ederek o dönem yaptığımız çalışmaların bir dersinide lütfederek kendileri Facebook üzerinde katılarak yaptılar…29 kasım 2016 da bilsamda okuma atölyesinde kendisini dinledik… Bu Cevdet Said okuma atölyesini 2017 yılı güz dönemindede aynısını tekrar ettik ve yine bizi kırmadan bir hafta dersi kendileri yaptı…

Cevdet Said konusunda benden daha hatırı sayılı şeyler anlatacak kimseler vardır elbette. Bunların başında da Yıllardır Cevdet Said’le teşrik-i mesaide bulunan, hele Suriye’deki savaş nedeniyle hicret ettiği İstanbul’da üstadın adeta sağ kolu olan ilahiyatçı-sosyolog yazar Fethi Güngör,gelmektedir…Prof.Dr. Fethi GÜNGÖR hocamızın Cevdet Said ile ilgili  Çıra Yayınları’ndan çıkan bir eserinde, Cevdet Said’in fikriyatının geniş bir özetini sunuyor. Bu konuda faydalı olacağı düşüncesi ile Prof.Dr.Fethi GÜNGÖR hocamın ilgili bir yazısını takdirlerinize sunuyoruz:

https://hertaraf.com/haber-muttaki-mutefekkir-cevdet-said-i-yakindan-tanimak--doc-dr-fethi-gungor-2594

Geçen yıl yine doğum gününe denk gelen günde yayınlanan bir video belgesel var.

Cevdet Said – Hayatı ve Düşünceleri” adlı belgeseli Youtube’da –ayrı ayrı- Arapça, Türkçe ve Çerkesçe olarak izlemek mümkün.

( Türkçesi için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=kT7vxxyxKBM

Rabbim tekrar Cevdet Said Üstadıma rahmet etsin…Mekanı Cennet olsun…Hepimizin başı sağolsun…Başta ailesi,yakınları ve  bize sabırlar versin inşallah…Cenazesi yarın (Pazartesi Öğle namazında İstanbul’da defin edilecektir)…

YORUMLAR
Şemsettin Karci
30.1.2022 21:53
Bir yıldız daha kaydı. Ustadla Şam'da komşu idik. Kendisi ile röportaj yapardık ancak düşüncelerini benimseyen dik. Daha sonra ne demek istediğini anlamıştık. Kitabının Türkçe'ye " Bireysel ve toplumsal değişimin yasaları" diye başlık konduğunu söyleyince şaşırmıştı. Çünkü kitabının ismi Rad süresi 11 deki ayetin lafızlariydi. Hasan abinin şahsında her kese bassagli dilerken rabbimden engin rahmetine tevdi gark etmesini niyaz ederim.Üstadın ahzi ücret almak için dünya kulfetinden kurtulup berzah alemine terhis olduğunu , yüzde doksan ahbab ve ahyarin olduğu aleme tebdili mekan eyledigine inanıyoruz. Rabbim rahmet eylesin. Cevdet ve Saidleri bu ümmetten eksik etmesin.

Prof.Dr.Fethi Güngör
30.1.2022 21:10
Muhterem Hasan Hocam, Allah sizlere sağlıklı bereketli ömürler ihsan eylesin. Yarın öğleyin ya Fatih ya da MÜ İlahiyat Camiinde kılınacak cenaze namazı. Netleşince duyuracağız inşaAllah.

Ali KANDEMİR
30.1.2022 20:14
Cenâb-ı Hak Üstad Cevdet Said'e rahmet eylesin. Mekânı cennet, makâmı âlî olsun. Ümmetin başı sağolsun.

YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
EDİTÖRDEN
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
Ramazan KAYAN

Ramazan KAYAN

Yasince Yaşamlar

Fatma BARBAROSOĞLU

Fatma BARBAROSOĞLU

Bir İbadet Olarak Kurban Kesme

Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

O İşin Matematiği Var

Fatih OKUMUŞ

Fatih OKUMUŞ

Müslüman Orucu

Necip CENGİL

Necip CENGİL

Hayata ve Bilmeye Dair

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Mustafa Yazgan’ın Ardından…

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!