Güçlünün Yanında Yer Almak

İnsanlar, fıtratlarına kodlanmış bir duygu ile genellikle güçten yana, güçlünün yanında olmak isterler...
Güçlünün Yanında Yer Almak
Beşir İSLAMOĞLU
Beşir İSLAMOĞLU
Eklenme Tarihi : 1.05.2021
Okunma Sayısı : 188

İnsanlar, fıtratlarına kodlanmış bir duygu ile genellikle güçten yana, güçlünün yanında olmak isterler. Bu istek, bir yönüyle doğru, diğer yönüyle de yanlış bir istektir. Bu yazıda bu iki istek üzerinde durmaya çalışacağız.

Allah’a inanıp, O’nun kitabını/referanslarını temel alanlara göre mutlak güç sahibi Allah’tır. Kur’an’ın pek çok ayetinde, mutlak güç sahibinin (aziz’u-l hakim) Allah olduğu açıkça beyan edilmektedir.

“Size apaçık deliller geldikten sonra, yine de zelil olmayı tercih ederseniz, bilin ki Allah azizdir, hakimdir. (Güçlüdür, hüküm, hikmet sahibidir.)” (Bakara 209)

“Kendilerine bilgi verilenler, Rabbinden sana indirilen Kur’an’ın, hakikatin ta kendisi olduğunu bilir ve O’nun mutlak galip ve övgüye layık (aziz’u-l hamid) olan Allah’ın yoluna ilettiğini görürler.” (Sebe, 6)

Bilindiği gibi insanlar, hastalık, açlık, susuzluk, kimsesizlik, yalnızlık gibi zor durumlara karşı zayıf ve acizdir; yardıma ve desteğe her zaman ihtiyaç duyarlar. Güçlü gördüğü kimselerden yardım almak, onlara sığınmak, onların yanında yer almak isterler. Bu durum, her insanın en doğal hakkıdır; ancak doğal olmayan husus, hangi yardımı kimden, ne zaman alacağımızdır. Allah’tan isteyeceğimiz bir yardımı başka varlıklardan istersek, o zaman hakikate aykırı davranmış olacağız ki bu büyük bir suç/günah olacaktır.

Temel bir ilke olarak, müminler için mutlak güç ve kudret sahibi elbette sadece Allah’tır; Allah’tan başkası olamaz; ancak bu temel ilke, çoğu zaman lafta kalmaktadır. Evet, “sözde” kainatın sahibi, her şeyi yaratan, sevk ve idare eden tek güçlü varlık Allah’tır; ancak sosyal hayatta (özde/fiiliyatta) durum değişmekte, başka kimseler daha güçlü görülerek onların yanında yer almaya çalışılmaktadır.

Kabul etmek gerekir ki Müslümanların çoğu, zor zamanlarda Allah’ı hatırlayarak O’na dayanmakta, O’na sığınmakta, O’na yalvarıp yakarmakta ve O’ndan yardım istemektedirler; fakat zorluk ve sıkıntılar geçtiğinde, işleri yoluna girdiğinde, Allah’ı unutmakta ve başka insanlara yönelmektedirler.

Maalesef, ekseriyetle Müslümanların hayatları çelişkilerle doludur. O çelişkilerden biri -hatta en önemlisi- en güçlü varlık olarak Allah’ı görüp inandıkları halde, güç, çıkar ve itibar için başka varlıklara/insanlara dayanmakta, itibar, şeref ve onuru onların yanında aramaktadırlar. Esasen vahiy bilgisi referans kabul edilmediği için, hangi durumlarda Allah’a dayanmak, hangi durumlarda da insanlardan yardım istemek gerektiği konusunda sağlıklı bilgi edinilmemektedir.

Elbette bazı durumlarda, elimizden geleni yapıp Allah’a tevekkül ettikten sonra, insanların yardımına da başvurmamız, en doğal hakkımızdır; ancak çoğu Müslümanların hangi durumlarda izzeti (güç, yardım ve itibarı) Allah yanında arayacakları ve hangi durumlarda da insanlardan yardım talep edeceklerini bilemediklerine şahit olmaktayız. Bunun sebebi de dini vahyin kaynağından doğru öğrenmediklerinden kaynaklanmaktadır. Onun için dini hayatımızı mutlak surette vahyin kaynağından öğrenmek zorundayız. Bunu başaramadığımızda, insanları Allah yerine koyar, Allah gibi yüceltmiş oluruz ki bu durum açıkça şirktir.

Evet, Allah’a göre şeref ve itibar, ancak Kur’an mesajlarına uymakla kazanılır. (Zuhruf, 43) Dolayısıyla Kur’an’ı rehber olarak kabul edenler, Hakikati Kur’an’dan öğrenmek zorundadırlar. Müminler Kur’an’a başvurduklarında, kimden, nasıl yardım isteyeceklerini, kime ne zaman sığınacaklarını ve kimin yanında yer alacaklarını rahatlıkla öğreneceklerdir.

Ayrıca, Kur’an’ı rehber edinenler, Allah’ın, inanan muttakilerin, Muhsinlerin, sadıkların, sabırlı/karalı davrananların yanında olacağını rahatlıkla göreceklerdir.

Hülasa, güçlünün yanında yer almak istiyorsak, bilelim ki mutlak güçlü -rahman, rahim, alim, melik, kuddüs, cebbar, aziz, hakim- olan Allah’tır. Binaenaleyh, birine kul-köle olmak istiyorsak, birinden yardım ve şefaat bekliyorsak, birinden doğru bilgi-belge istiyorsak ve şerefli ve onurlu bir hayat yaşamak istiyorsak, bilelim ki O sadece Allah’tır; O’nun yanında yer almalıyız; O’na güvenmeli ve O’na dayanmalıyız.

Ve yine bilelim ki başkalarını O’nun gibi güçlü görmek, O’nun yerine koymak, O’nun gibi sevmek, O’nun gibi saymak, aracı/şefaatçi yapmak, başkalarının talimatlarını, mesajlarını O’nun talimat ve mesajlarının üstünde tutmak şirktir; Allah ile beraber başka ilahlar edinmektir.

“Allah ile birlikte başka ilahlar, öylemi? Olacak şey değil! Allah, tanrısal nitelikler yakıştırılan şeylerden beridir.” (Neml, 63)

Selam ve muhabbetlerimle…

(Bu yazıda yer alan fikirler yazara aittir. Hikmet Akademisi’nin bakış açısını yansıtmayabilir.)

 

YAZARA AİT BÜTÜN YAZILAR
1 Hak Gaspı, İbadetlerin Kazancını Tüketir2 Ahlakın Şartı Kaçtır?3 Her İyi Müslüman, Aynı Zamanda İyi İnsandır4 Kurban İbadetini (Kurban Etmeden!) Doğru anlamak -2- 5 Hayvanlar İhtiyaç Üzerine Kesilir; Geleneğe Kurban Edilemez -1-6 Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -6-7 Kur’an’ın Hükümlerinde Tahrifat Yapmak, “Dine Karşı Din” Uydurmaktır -5-8 Dinde Tahrifat Yapmak, Apaçık Bir Bühtandır -4-9 Dinde Tahrifat Yapmak, Apaçık Bir Günahtır -3-10 Dinleri İle İlgili Uydurdukları Kendilerini Aldatmıştı -2-11 Dinleri İle İlgili Uydurdukları Kendilerini Aldatmıştı -1-12 İnsan Hayatının Güvencesi Kısastır13 İnsanca Yaşamanın Ön Koşulu, Nesil Emniyetidir14 Er Kişi Niyetine15 Buhari’nin “Camiu’s-Sahih” Adlı Eserinin, Kur’an’la Eşitlenmesi Çabaları Üzerine16 Akılla Temellendirilmeyen İman, Koftur -2-17 Vahiy ve Akılla Temellendirilmeyen İman, Koftur -1-18 Güçlünün Yanında Yer Almak19 Mesafe, Maske ve Temizlik Sadece Coronavirüse Karşı Değil20 Müslümanlar Kimlik Krizi Mi Yaşıyor; Yoksa Sahte Kimlik Mi Taşıyor?21 İbn Rüşd Müktesebatının Temeli Akıldır22 İmam Gazali’yi Doğru Anlamak23 Bilim Geliştikçe Din Tasavvuru Da Değişir24 Dava Sahipleri Nerdesiniz? 25 Şahitlik, (Şehitlik), Hak ve Adaletin Gerçekleşmesi İçindir26 Görevimiz “İman Sorgulamak” Değil, Zulmü Sorgulamaktır27 Kaluu Bela Allah İle Ahitleşmektir. Bakın Nasıl!28 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (6)29 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (5)30 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (4)31 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (3)32 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (2)33 Zekât Kurumunun Güncellenmesi (1)34 Dini 21. Asrın Aklıyla Anlamak / Yorumlamak
YORUMLAR
YENİ YORUM YAP
güvenlik Kodu
ALINTI YAZARLAR TÜMÜ
 Abdülaziz KIRANŞAL

Abdülaziz KIRANŞAL

Dinden Soğutan Dindarlık

Ali BULAÇ
Ali BULAÇ

Taliban Üzerine

Vahdettin İNCE

Vahdettin İNCE

Taliban’dan Beklentim

Salih TUNA

Salih TUNA

Tehlike ve Müjde!

Taha ÖZHAN

Taha ÖZHAN

Tunus’a Darbe

Byung- CHUL HAN

Byung- CHUL HAN

Yorgunluk Virüsü…

Ramazan BEYHAN

Ramazan BEYHAN

Darbe İnsanlık Suçudur

Tanıl BORA

Tanıl BORA

Üç Terzi

Cemile BAYRAKTAR

Cemile BAYRAKTAR

Yüzyılın İşgali

Mehmet ALAGAŞ

Mehmet ALAGAŞ

Biyografi

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

Prof. Dr. Ulvi SARAN (Malatya Eski Valisi)

İnsanı Kendi Olmaktan Çıkartan Bir Çağın İçindeyiz

Bizimle sosyal ağlarda bağlantı kurun!